Genel

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı

Faydabul

Türkler tarihteki sahnelerini almaya başladığı ilk günden beri bağımsızlık mücadelesi vermiş bir millettir. Bizi kalıplara sığdırmak, dizginlemek ya da sömürge ülke haline getirmek arzusuyla yaşayan dünya ülkeleri oldu. Ancak Önderimiz Mustafa Kemal Paşa ve güçlü Türk ordusu hep bir sonraki hamlesi bu isteklere en iyi cevapları veriyordu.

Yenilmez Türk ordusu ve komutanları

Topraklarımız yabancı işgalcilerin çizmeleri altında tek tek çiğnenirken de yüce önderin hamleleri bugünkü Türkiyeyi kurmasında engel teşkil etmiyordu. Ve en büyük hamleyi 28 Ekimde ”Efendiler yarın cumhuriyeti ilan edeceğiz” diyerek yapmıştı. Sesindeki kararlılık damarlarımızda akan aziz Türk kanını titretiyor ve bize ‘haydi sen atalarının torunusun Türk genci yapabilirsin’ dedirtiyordu. Kulaklardaki bu çınlamayı halada yaşıyoruz. Çünkü Biliyorduk ki Atatürk vardı. Bizi koruyacak ve ülkemizi muasır medeniyetler seviyesine taşıyacak o lidere sahiptik.

Cumhuriyetin kurucusu Kemal Paşa

Ve gün gelmişti, o gün bugündü. Tarihe bir kez daha imza atacak ve nesilleri kendine, üstün komuta zekasına ve millet sevdasına hayran bırakacaktı. O 94 yıl önce bugün bize kim olduğumuzu asla unutturmayacak bir hamle yapmıştı. 29 Ekim 1923’te Cumhuriyeti ilan etmişti ve Türklere ‘Türkiyeyi’ armağan etmişti.

 

Vatan sana minnettar…

Muhtaç olduğumuz kudret taşıdığımız Türk kanında mevcuttu, bunu bize sen söylemiştin Paşam… Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir ve öyle de olacak. Sen hasta adamı iyileştiren akıllı komutan bu millet senin emanetlerini korumakla ve yüceltmekle yükümlü. 29 Ekim Cumhuriyet’in ilanı ile de bizi sonsuza dek bağımsız yaptın. Özgürlük mücadelesinde Türk milletini hiç bir zaman kaderine terk etmedin. Evlatların olarak açtığın yolda gösterdiğin hedefe durmadan yürüyeceğimize and içeriz.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlu olsun…

Etiketler
Daha fazla göster

Seçilen Makaleler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close