Türk Mutfağı

Acıbadem Kurabiyesi

Evet bayıldığımız lezzetlerden biri olan acıbademi sevmeyen yoktur. Sevmiyorum diyenin de kesin bademe alerjisi vardır 🙂

Malzemeler;

  • 200 gr kavrulmamış badem (ya da badem unu)
  • 140 gr yumurta akı (yaklaşık 4 adet yumurta akı)
  • 325 gr toz şeker
  • 1/2 tk taze sıkılmış limon suyu

Hazırlanışı;

Kavrulmamış bademleri bir mutfak robotunda çekerek toz haline getirin. Yumurta akını bir tencerede çatal yardımıyla çırptıktan sonra toz badem ve toz şekeri katın.

Acıbadem kurabiyesi hamurunu oluşturacak karışımı, kısık ateşte 10-12 dakika kadar sürekli karıştırarak pişirin. Şeker eriyip sıvılaşmaya başlayan kurabiye karışımı bir çırpıcı yardımıyla karıştırdığınız için yeniden koyulaştığında ocaktan alın.

Sıcak olan karışımı geniş bir cam tepsiye aktarıp, aralarda karıştırarak soğutun.Bir mala ya da spatula yardımıyla karıştırdığınız kurabiye hamuruna limon suyunu katıp, hamurun katılaşmasını sağlayın. Sıkma poşetine aldığınız hamuru, tabanını yağlı kağıtla kapladığınız fırın tepsisine aralıklı olarak büyük ya da arzuya göre küçük yuvarlaklar halinde sıkın. Sivri kalan yerleri pişerken yanmaması için düzeltin.

Yeterli sıcaklığa ulaşması için fırını 140 derecede ısıtın. Yaklaşık 10 cm. çapında 8 adet hazırladığınız acıbadem kurabiyelerinin orta kısımlarına isteğe göre kabuksuz çiğ bademleri yerleştirin. Önceden ısıtılmış fırında, düşük derecede ve orta rafta 30 dakika kadar pişirdiğiniz kurabiyeleri, çatlamaya başlayan üzerlerinin renk alması için 10 dakika kadar 150 derecede pişirmeye devam edin.

Fırından çıkan ve yağlı kağıt üzerinde bulunan kurabiyeleri, ıslak bir mutfak bezi üzerine aldıktan sonra yağlı kağıtlarından ayrılmalarını sağlayın.Alt kısımları hafif bir şekilde nemlenen her iki kurabiyeyi, birbirine yapıştırıp toplamda 4 adet kurabiye hazırlayın. Biliyorum biraz zahmetli fakat buna değiyor.

100 gr acıbadem kurabiyesi yaklaşık 450 kaloridir.

Afiyet olsun…

Daha fazla göster