Türk Mutfağı

Akçaabat Köftesi Trabzon’un Gözdesi

Trabzon'un gözdesi olan Akçaabat Köftesi'nin hikayesine göz atalım.

Akçaabat köftesi Trabzon’un ön plana çıkan lezzetleri arasında yer bir lezzeti haline gelen, geçmişi 1930’lu yıllara dayanan mükemmel bir lezzettir. Yerel halk ve misafirlerin damak tadına hitap eden akçaabat köftesi damaklarda hayranlık bırakan bir lezzettir. Kırmızı et ve ızgara sevenlerin ortak noktası olan, akçaabat köftesi TPE tarafından Akçaabat yöresine ait olduğu 22 Temmuz 2009 tarihli resmi gazete’de yayınlanmıştır. Lezzet sevenlerin tercih ettiği tüketim şeklinde köfte ile beraber piyaz, kızarmış ekmek, kızarmış biber ve domates şeklindedir. Tabi bu lezzetlerin yanında yayık ayran olmazsa olmazlardan bir tanesidir.

akçaabat köftesi trabzon'un gözdesi
akçaabat köftesi trabzon’un gözdesi

Akçaabat Köftesi Nasıl Yapılıyor ?

Dana eti kullanılan bu eşsiz lezzet içinde ağırlık olarak ekmek ve sarımsak kullanılmaktadır. Bazen de ihtiyaç halinde yapışmaları ve farklı damak tatlarına hitap etmek üzere yumurta sarısı da kullanıldığı görünmektedir. Akçaabat köfte hemen hemen Trabzon yöresinde tüm lokantalarda bulabileceğiniz bir lezzettir. Trabzon yöresi haricinde bulabileceğiniz bazı illerde bulunmaktadır. Bu illerde bu güzel lezzetin sunumu yapan firmalar ise Trabzon menşeyi bulunan firmalardır. Araştırma yaparak sizde evinizde güzel köfteler hazırlayabilirsiniz, fakat lezzet ızgara saklıdır.

Mükemmel lezzet yayık ayranı
Mükemmel lezzet yayık ayranı

Nedir bu Yayık Ayran ?

Trabzon’un meşhur köftesini tadan herkes bu güzel lezzeti yayık ayran ile beraberinde tüketmek ister. Çünkü alışılmış tat bu şekilde devam etmektedir. Özellikle bazı restoranlar tarafından güzel bir şekilde hazırlanan bu lezzetli yayık ayranı bakır sürahide gelerek buz gibi serinliği ile damak tadınıza çok güzel hitap ediyor. Köfte ile beraber ayran vazgeçilmez lezzetlerden biridir kesinlikle aynı anda denediğiniz zevk alacağınız doyurucu bir ziyafet olacaktır. Kesinlikle önerimiz bu lezzetleri güzel yapan mekanlarda yemenizdir. Mutlu mekan olarak sizlere en iyi şekilde en güzel yemekleri sunmayı hedefliyor sizleri en şahane damak tatları ile buluşturmayı hedefliyoruz. Bir önceki yazımız olan Laz Böreği isimli paylaşımımız da yine sizlere Trabzon’un sevilen lezzetlerinden biri olan laz böreğini tanıttık bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Zaman zaman sizlere her yöreden farklı lezzetleri sunacağız. Bizleri takip etmeye devam edin. Şimdi çok acıkmış olmalıyız ve hemen en yakın bir akçaabat köftecisine giderek bu eşsiz lezzeti deneme zamanı, afiyetler olsun …

 

Etiketler
Daha fazla göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.