İşletmelere İpuçlarıMüşteri Gözlemleri

Bardaklar, Bardaklar ve Bardaklar

Yok yok, bu yazıda hangi bardağın hangi amaç için kullanıldığı gibi bir konudan bahsetmeyeceğim, bu temel bir bilgi olduğu için buna değinme ihtiyacı hissetmiyorum. Haa böyle bir bilgiye sahip olmayan bir işletmeci veya garson var ise derhal eğitim almalarını tavsiye ederim.

Benim değineceğim konu şu, belki üst segment restoranlarda karşılaşılmıyor ama orta ve temel düzeydeki restoran ve kafelerde, esnaf lokantalarında karşılaşılan bir problem masaların üzerinde ters duran bardaklar. Ama müşteri oraya oturmadan birkaç saniye önce garsonların masaları sildiği bir bezle silindi ve bardak yeniden ters çevrilerek ıslak zemine konuldu. Bunu gören müşteri ne düşünür :

O bez temizmiydi ? Bugün kaç masa bu bezle silindi ? Bez acaba yere düştümü, düşen bezlemi sildi ? Bez de sabun veya kimyasal birşey varmıydı ? Islak zemine konulan bardak kenarları dudaklarıma değse, ıııyyy iğrenç ! gibi düşüncelerle o bardak hassas ve dikkatli birileri tarafından kullanılmaz. Sadece o şekilde kalmaz işletme temizliğe dikkat etmeyen bir işletme etiketinide yer.

Bardakları masaya ters duracak şekilde konulması gerekiyorsa, masa örtüsü, geniş porselen altlık veya tabak, amerikan servis veya farklı servis altlıkları üzerine konulması daha isabetli olur.

Bunun haricinde bardaklarda en çok rastlanan endüstriyel bulaşık makineleri bile kullanılsa bazı kimyasal kalıntı veya üstünde oluşmuş çizgisel bir tabaka kalabiliyor, bazı işletmeler bunu makineden çıktıktan sonra yine bezle parlatma yolunu deniyorlar, burayı gören kimse yok.. buradaki mesele biraz vicdani, umarım temiz bir bez kullanıyorsunuzdur. Ama asıl durum buradan sonra masada duran bardağı müşteri kendisi peçete ile yada hafif nemli bir peçete ile hem dudağa temas eden bölümünü hemde içini silmek isteyebilir, o yüzden garsonlar su servisini daha yemek gelmeden önce müşteri ile göz temasına geçip su servisini şimdimi isterseniz yemek gelince mi gibi sorular sormalı, hemen bardağı alıp su servisi yapmamalı.

Daha fazla göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.