Müşteri Gözlemleri

Bir Bardak Çay Çok Şeyi Değiştirir

Kahvaltının yanında çayı tercih edenlerdenim. Siyah çay Türk kahvaltı geleneğinin vazgeçilmezi. Portakal suyu veya farklı çayları pek tercih edemiyorum. Kendi evimde kahvaltı yaptığımda vaktimin müsaitliğine göre 1 demlik çayı iki kişi uzun uzun kahvaltı yaparak bitiririz. Dışarıdaki mekanlarda da kahvaltıda en az 3-4 incebelli bardakta veya 2 fincan çay içerim.

İşyerime yakın bir yerde açılan kahvaltı salonu dışarıdan çok güzel görünüyor ve merak ediyordum, gidip kahvaltı yapmak istedim, kahvaltının sunumu gayet güzeldi, yanında çay tercihimi söyledim ilk bardak geldi. Ama işletmeci elinde telefonla uğraşırken gözü benim masamda değildi, 2. bardağı seslenerek istedim, 2. bardağımda bittiğinde yine telefonla uğraşıyordu, bu seferde yine seslendim 3. bardağımı istedim, yerinden sıkıla sıkıla kalkması ise beni çok rahatsız etti. Kahvaltımı yarıda kesip kahvaltı ücretini ödemek istediğimi söyledim. Bu sefer neden böyle bir tepki gösterdiniz diye sormaya başladı bende memnuniyetsizliğimi ifade ettim. İşletmecide üste çıkmaya çalışarak madem memnun olmadınız sizden ücret almayalım o zaman demeye başladı. 20 TL’lik kahvaltıya 50 TL kasaya bırakıp dışarı çıktım.

Gerçi bu kızgınlığımın zararı daha çok para ödeyerek bana dokundu ama en az 50 kişi orayı kahvaltı için tercih etmedi. Gözünün müşteriyi rahatsız etmeden sürekli müşteride olsun, tabağına, bardağına bakın, kahvaltı olur, yemek sonrası ikramınız olur, ne olursa olsun küçük ayrıntılar çok önemlidir, bir bardak çay gibi basit bir meseleye dişinizden tırnağınızdan biriktirerek açtığınız işletmenizi feda etmeyin vesselam.

Daha fazla göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.