İşletmelere İpuçlarıMüşteri Gözlemleri

Caramel Macchiato

Türkiye’de kahve tüketimi her geçen gün artmakta. Bunu sayısal verilere dökmeden de ispatlamak oldukça basit. Sosyal medya paylaşımlarında sıkça gördüğümüz kahve içeriklerinden başlayabilirim. Kitap okumak için mutlaka bir fincan kahveye ihtiyaç var temalı fotoğraflar, arkadaş gruplarının buluşma duraklarının kahve çeşitlerinin her türünden olduğu mekanlar hatta ve hatta kadınların kahve bahanesi ile fiskos yapmaya toplanmalarından bahsedebilirim. Anlayacağınız kahve Türkiye’de çok seviliyor. Eskiden bir fincan kahvenin kırk yıl hatırı vardı şimdi small, medium, large olarak hatır işinin boyutu da değişiyor. Yani demek istediğim bazen adını bile telaffuz etmekte zorlandığımız kahvelerin müptelası olmuş durumdayız.

Tabi bunların dışında bir de ticari boyutu var. Dükkan zincirlerinden ev içi tüketimine, hazırlama ekipmanlarından kahve çeşitlerine kadar çok geniş bir yelpazeye sahip. Coffeeshop Company Türkiye ortağı ve Genel Müdürü Ceyhun PusmazTürkiye piyasasına çok daha fazla sayıda zincirin gireceğini düşünüyorum. Avusturya’da kişi başı yılda 9 kg. Avrupa Birliği’nde ortlama 4.8 kg. Türkiye de ise 550 gr. Şu an Türkiye kahve pazarı yıllık yaklaşık 500 milyon TL. Dünya kahve pazarının 100 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor. Bağımsız bir araştırma şirketinin bir araştırmasında önümüzdeki 5 yıl içinde Türkiye kahve sektörünün yüzde 100 büyüyeceği öngörülüyor. Biz de böyle düşünüyoruz”

Şeklindeki yorumları pazar hakkında bize çok ciddi ipuçları veriyor. Peki ben neden şimdi bunları anlatıyorum. Hali hazırda cafe işletenler bilirler kahve siparişlerinin yoğunluğunu, bu işi yapmayı düşününlerinse acebalarına cevap olsun diye anlatıyorum. Kahve tutkunları için kahvenin kıvamı, yoğunluğu, tadı ve en önce de kokusu çok önemli. Bende bir kahve tutkunuyum ve Caramel Macchiato ve Chai Tea Latte vazgeçilmezim.

Kahve dükkanlarında hizmetler genellikle self servis olduğu için müşteri memnuniyeti açısından pek sıkıntı yaşanmaz. Ama kafelerde durum öyle değil işte filtre kahve söylersiniz ve bir bakarsınız size gelen paspas suyu.

Bu konuda işletmelerin hassas davranması ve kahve yapımını üstlenen elemanların iyi kahve eğitimleri almaları gerekir. Dünya kahveleri de dahil olmak üzere iyi kahve nasıl hazırlanır bunun üzerine yoğunlaşmalarında fayda var.

Sonuçta biz entelektüellerin kahvesizlikleri hiç çekilmiyor.

 

Etiketler
Daha fazla göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.