İşletmelere İpuçlarıMüşteri Gözlemleri

Davranışlarınıza ve Sözlerinize Dış Gözle Bakın

Kasada duran işletmeci veya görevli, yemeklerin sunumunu yapan şef, girişte karşılayan görevli veya servisi yapan garson veya diğer konumlarda bulunanlar konuşma, hal, hareketleri ile konumunu temsil etmelidir. Girişte sakız çiğneyen bir görevli, somurtan bir şef, servis yaparken söylenen bir garson veya kasada bişeyler atıştıran bir işletmeci hiç hoş karşılanmaz.

Bir işletmede kebap ustası ağzında sigara varken kebab hazırlarken, (afedersiniz) burnunu karıştıran bir garson size servis yaparken, kasada somurtan bir patron görseniz sanırım sizde tercih etmezsiniz.

Ben bugün bir restoranın giriş katında öğle yemeği yedim; birazda kasaya yakın bir masa idi. Kasada duran bayana köşedeki simitçi bir simit getirdi ve bayan simit yemeye başladı. Burada aklıma 2 şey geldi; acaba bu restorandaki yemekler yenilemeyecek kadar kötü veya temizlik açısından sorunlu mu; yoksa işletme sahibi restoran yemeklerinden personeline yemek yedirmiyor mu? Tabi sorular daha da çoğaltılabilir. Bunun yanında hanımefendinin canı simit çekmişte olabilir. Ama yeri orası değil, mutfak veya masa olabilirdi. Çünkü ben yemeğimi bitirip hesap öderken ağzında simiti çiğnemekle meşguldü.

Daha fazla göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.