İşletmelere İpuçları

Esnaf Lokantası Açmanın Püf Noktaları

Esnaf lokantası, Türk lokantacılık sektörünün ilk oluşumlarındandır ve yeme-içme sektörünün ilk örnekleridir.

Esnaf lokantası açmak bir çoğumuzun hayalinde vardır. Özellikle de yemek yapmayı sevenler küçükte  olsa bir yer açmak ve burada maharetlerini sergilemeyi daha çok isterler. Sadece hayal etmekle yetinmemiş olanlara bakılırsa, son 10 yılda esnaf lokantası sayısında gözle görülür bir artış söz konusu.

Esnaf lokantası açmanın püf noktaları;

Bu tür lokantaların açılması ve dönemsel olarak sayılarındaki artışları, sektörde para var izlenimi uyandırmakta. Ancak bizim lokanta açmak için tek gerekçemiz bu olmamalı.

Öncelikle sağlam bir pazar araştırması yapılmalıdır. Çünkü her gün her şeyin değişim gösterdiği bir toplumda yaşıyoruz. Bu yüzden damak zevkimizde buna paralel olarak değişim gösterebilmekte. Özellikle belli bir süre hızlı tüketim yemeklerinin çok tercih edildiği fast-food furyası neyse ki artık etkisini sürdürememekte. Çalışan kesim ev yemeklerini, lezzetli tatları ve menü de bol seçeneği özlemiş durumda. Eğer esnaf lokantası açmayı düşünüyorsanız, hedef kitlenizin damak tadına yakın bir menü hazırlamalısınız. Sağlıklı ve hijyen kurallarını da asla göz ardı etmemelisiniz. Çünkü bu tarz lokantalara olan bakış açısı şöyledir, evde annemiz yoksa anne yemeği yapan esnaf lokantaları var. Size yüklenen bu duygusal bağı muhakkak fırsata çevirerek kullanmalısınız.

iş çıkışların ya da öğle arasında ev yemeklerini özleyenler doğru esnaf lokantasına

Mekanınızı tercih eden müşterilerinize, sıcak bir ortam sağlamalısınız. Fiyat konusunda dengeli olmalısınız. Çünkü esnaf lokantasının bir diğer mantığı da ev yemeklerini uygun fiyata yemektir. Abartılmamış, gösterişten uzak iç dizaynını, samimi çalışanlarını ve sıcacık çorbası için tercih edilir.

esnaf lokantasında kendi maharetlerinizi konuşturun.

Bir diğer önemli nokta da lokantayı açacağınız muhit. İşte bu çok önemli. Müşteri potansiyelinin fazla olduğu, iş merkezleri, dükkanlar, işlek caddeler ve buna benzer yerleri tercih etmelisiniz. Açtıktan bir süre sonra neden iş yapmıyor burası dememek için, doğru yer tercihi yapmak çok önemli.

Esnaf lokantası açmak için gerekenler;

-Semt ve muhit araştırmasını tamamlayıp nerede açacağınıza karar verdikten sonra, tapu fotokopisi ya da yapı kullanma izni ile dükkanı kullanılabilir hale getirmelisiniz.

Satılık ya da kiralık dükkan konusunda kararsızlığa düşecek olursanız yardım alabileceğiniz, ihtiyacınızı kısa sürede karşılayacak hizmeti sunan faydabul.com u ziyaret edebilirsiniz. Size hayalinizdeki esnaf lokantası için en uygun çözümü sunacaktır.

-Lokantanın aşçısı siz olacaksanız aşçılık belgenizi almalısınız. Eğer aşçı çalıştıracaksanız da alacağınız çalışanın aşçılık belgesi olup olmadığını muhakkak kontrol edin.

-Muhtarlıktan ikametgah belgesi almalısınız. Müşterilerinize buradayız diyebilmek için bu kısmı da tamamlamış olmanız gerekmektedir.

-Bağlı olduğunuz esnaf ya da ticaret odasının kaydı olmalıdır. Bununla birlikte emeklilik cüzdanı fotokopisi ya da sigorta belgesi edinmek zorundasınız.

-Lokantanızdan çıkan çöpleri toplayabileceğiniz çöp konteynırı almalısınız ve bunu da belgelendirmelisiniz.

-Sadece küçük bir lokanta değilim ben şirketimde aynı zamanda diyorsanız, Ticaret Sicil Gazetesi ve İmza Sirküleri almalısınız.

-Su abonesi sayaç kartını da unutmayalım lütfen. Evet bu kısımların biraz sıkıcı ve yorucu olduğunu biliyoruz. Ancak başarıya giden yolda çekilen çileler çabuk unutulur 🙂

Tüm bu bürokratik işlerin en sonunda, asıl eğlenceli kısım sizi bekliyor olacak. Lokantanız için aldığınız masa, sandalye ve ekipmanları yerleştirmek. İç dizaynını yapmak ve müşterileriniz için şirin mi şirin, tatlı mı tatlı ortamlar yaratmak. Bütün hazırlıkları tamamladıktan sonra start verebiliriz. Ocağımızın ateşini yakıp, iddaa ettiğimiz o enfes yemekleri hazırlayabiliriz.

lokantanızın mutfağında dilediğiniz lezzetleri çıkarın ve müşterilerinizi eşsiz tatlarla doyurun.

Keyifli haftalar dilerim…

 

 

Etiketler
Daha fazla göster