İşletmelere İpuçları

Facebook Neden Önemli

Günümüzde her şey sosyal medya da yer alıyor. İnsanlar artık sosyal mecralarda yaşamlarını sürdürüyor. Bu mecralardan biri de facebook. Neredeyse ilk okul çağındaki çocukların bile facebook hesabı var diyebiliriz. Hal böyle olunca da akraba sohbetleri bile facebook üzerinden yapılır oldu. ” Annene çok selam”, ”Burası hangi mekan canım çok güzel çıkmışsınız” ”Afiyet olsun şekerler bol sohbetler”… diye böyle devam eden yorumlar. Giyilen kıyafetler, gidilen yerler, yenilen yemekler her şey ama her şey facebook için paylaşılası içerikler oluyor.

facebook işletmeler için neden önemli…

Sosyal medyaya duyulan bu yoğun ilgi firmaları ve işletmeleri de harekete geçirmeye yetecek sebepler sunuyor. Günlük yaşantıdan her kesit bu mecrada paylaşılınca ticari bazlı firmalarda boş durmuyor. Her biri hangi sektörden olursa olsun hemen kurumsal hesaplar açılıyor ve insanlara buradan farkındalık oluşturacak içerik paylaşımları sağlanıyor. Peki herkes burada ise siz neredesiniz. Benim işletmemin zaten bir sosyal medya hesabı var diyorsanız sözümüz olmayanlara o zaman. Eğer sosyal medyadan uzakta bir çalışma politikanız varsa hemen değiştirin. Geç kalmadınız ama acele etmezseniz zaman içerisinde rakipleriniz arasında hızla unutulacaksınız. İnsanlar atacakları her  adım için tavsiye sayfalarına, arkadaşlarının gittiklere yere ve daha bir sürü seçeneklere göz atıp öyle vakitlerini geçiriyorlar. Sizde mevcut müşterilerinizi sadık müşteri konumuna getirirken potansiyel olanları da restoran ya da kafenize çekmek için işletme sayfanızı güncel tutmalısınız. Çünkü rakipleriniz öyle yapıyor. Her gün işletme hesaplarında belirledikleri taze içerikleri paylaşarak hedef kitlelerine bir adım daha yaklaşıyorlar. Bu sayede ayakta kalmayı daha çok hak ediyorlar.

facebook ile mutlu mekan…

İşletmenize Facebook sayfası açmak size ne kazandıracak? diye bir soru sorarak başlayın, daha sonra alacağınız cevaplar sizi adım adım başarıya götürecektir.

  • sosyal medya da olan insanlara sesimi duyurabilirim
  • günlük paylaşımlarda bulunarak menüdeki yemeklerden bahsedebilirim
  • etkinlik yapılacak akşamlarda canlı yayın başlatarak insanların ilgisini çekebilirim ve bu sayede  bir sonraki etkinlik için müşteri çekmiş olabilirim
  • çeşitli promosyonlar yaparak kendimi takipçilerime sevdirebilirim ve potansiyel müşteri kazanabilirim
  • bölgemde hesabımdan reklam çıkarak daha fazla müşteri kazanma şansımı yükseltebilirim
  • attığım fotoğraf ve videolar sayesinde insanlarla etkileşime geçerek restoran/kafe hakkındaki görüşlerini öğrenebilirim
  • hazırladığın eşsiz iştah kabartan sunumların fotoğraflarını çekebilir ve sayfanda paylaşabilirsin…vesaire

 

facebook hesabında sunumları paylaşabilirsin

Bu maddeler böyle uzar gider ve yazdıklarımızdan daha fazlasını elde edebileceğiniz imkanları da beraberinde getirir. Küçük çocuklar bile kendilerine facebook hesabı açıyorken bunu ticaretin içinde olan ve işi insanlar olan siz mekan işletme sahipleri neden yapmayasınız. Çok basit adımlarla kendinize facebook da hesap oluşturabilir ve sosyal medyadaki yerinizi alabilirsiniz. Unutmayın insanlarla doğru iletişim kurmak ve bu iletişimi doğru kanallardan seçmek firmanızı başarıya ulaştıracaktır. Üstelik bu bir tek facebook hesabı ile sınırlı değil elbette. Hedef kitlenizin özelliklerine göre kendinizi doğru bir şekilde ifade edebileceğiniz ve işletmenizi tanınır hale getireceğiniz daha bir sürü sosyal medya hesapları mevcut.

Diğer yazılarımız için mutlumekan.com‘u ziyaret edebilirsiniz.

Mutlu haftalar

Etiketler
Daha fazla göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.