GenelGözlemler

Alışveriş

Bekchy

Alışveriş; bir ürün ya da hizmet satın almaya verilen isimdir gibi ortalama bir tanımla alışverişin ne anlama geldiğinden bahsedebiliriz.

müşteri hakları
ne alırsanız alın muhakkak faturanızı talep edin

İnsanlık tarihi kadar eskidir alışverişin tarihi de. Çünkü insanlar sosyal varlıklardır ve her dönemde alıp-satarak  sirkülasyonu bir şekilde devam ettirirler. Peki ya günümüzde alışveriş nasıl yapılıyor ve hangi konularda nasıl davranışlar sergileniyor gelin birlikte bakalım.

fatura ve fiş önemli
alışveriş yaparken faturanızı alın

Bu konuda insanlar zamanla tecrübe kazanarak her hangi bir ihtiyaçlarını karşılayacak bile olsalar muhakkak alacakları ürün ya da hizmeti karşılaştıracak bilince ulaşmışlardır. Yani büyük bir çoğunluğumuz artık bu seviyedeyiz. Örneğin bir A ürününe ihtiyaç varsa o ürün için kısa vadede hemen bir araştırma yapılır ve nerede en uygun şartlara satılıyor ise o ürün satın alınır. Yani alışveriş esnasında ve öncesinde insanlar oldukça bilinçli davranışlar sergiliyor. Peki bu sonrası içinde geçerli midir?

Alışveriş Yaparken Fatura ve Fiş Alın

Gelir İdaresi Başkanlığı alışveriş yapan bireylere bir konuda dikkat çekmek istiyor. Tahmin etmesi aslında pekte zor değil. ”Alışveriş yaparken fatura ve fişinizi alın!” diyor. Ne yazık ki bu konuda yeteri bilince erişemedik sevgili okurlar. Neden diyecek olursanız, biz pazarlık yapmayı seven bir milletiz. Ve alışverişte indirimli ürünler almayı çok severiz. Doğrusu bu ya herkes çok sever. Ama uygun yollardan yapılmış indirimlerden yararlanmalısınız. Şöyle ki fatura ya da fiş almayacağımızı söylediğimizde firmalar fiyata 3-5 liralık bir indirim daha yapar. Ya da size böyle bir teklifle gelebilirler.

fatura ve fiş almayı unutmayın
alışverişte insanlar daha indirimli ürünler almak ister

Herkesin vergi ödediğini belirten fatura ve fişler muhakkak alınmalıdır. Almazsak ne gibi sıkıntıları olabilir ki diye düşünebilirsiniz.  Fatura ve fiş almadığınız durumlarda, gelecekte alabileceğiniz daha iyi daha kaliteli kamu hizmetlerinden mahrum kalabilirsiniz. Ve aynı zamanda tüketici olarak da bir çok haklarınızdan vazgeçmiş olursunuz. Çünkü faturası ve fişi olmayan ürünlerde herhangi bir problem oluştuğunda hak iddia edemezsiniz. Yasal işlem başlatamazsınız. Sorunlu ürün hakkında değişim talebinde bulunamazsınız.

fatura ve fiş alın
fatura almadığınız ürünlerde gerçekleşebilecek sorunlar için hak talep edemezsiniz

Fatura ya da fiş almak bilinçli bir vatandaş olmanın gereğidir. Eğer alışveriş yaparken fatura ve fiş almasanız adalet,yol,sağlık,su,elektrik,iç ve dış güvenlik gibi hizmetlerin yanı sıra kimsesiz çocukların bakımı ve yetiştirilmesi, bakıma muhtaç yaşlıların barındırılması ve doğal afetler sonucu mağdur insanlara yapılacak olan yardımları da maalesef kısıtlanmış olursunuz.

Alışveriş yaparken fatura ve fiş aldığınızda da bütün bu olumsuz etkileri pozitif yönde değiştirmiş olursunuz. Daha güzel ve kaliteli kamu hizmetleri almaya devam edersiniz. Bununla birlikte yardıma muhtaç insanlar için devletin yardım eline sizde destek olmuş olursunuz. Bilinçli bir vatandaş olmak her zaman size ve ülkemize kazandıracaktır. Fatura ve fiş konusunda lütfen daha hassas ve farkında olarak yaklaşalım.

Etiketler
Daha fazla göster

Seçilen Makaleler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close