Genel

Güvenlik Kameralarıyla İzlenmekten Memnun muyuz?

güvenlik kamerası, restoran, mekan

Faydabul

Merhaba. Yeme içme sektörüyle direkt ilgili olmasa da güvenliğimiz için gittiğimiz hemen hemen her mekanda güvenlik kamerasıyla karşılaşıyoruz. Kimilerimiz güvenlik kameralarının mekanlarda olmasını huzur verici bulurken, kimilerimiz ise bu durumdan fazlasıyla rahatsız. Kişisel haklar daha doğrusu mahremiyetin korunması yönünden sorgulanması gerektiğine ben de katılmaktayım. Bu konu hakkında yasal düzenlemeler henüz yeterince sıkı değil.

Güvenlik kameraları düzgün işletmeler ve düzgün işletme sahiplerince kullanıldığında bir sorun teşkil etmemektedir. Fakat ana haber bültenlerinde güvenlik kameralarını suistimal edenleri, kötüye kullananları da üzülerek görmekteyiz.

Müşteri gözüyle olaya bakacak olursak örneğin mutfağına kamera sistemi koymuş bir işletme sahibi tabiki diğerlerine nazaran daha güven verici gelebilmektedir. Ya da mekanda bir kavga, gürültü olduğunda canınıza ya da malınıza zarar gelirse kamera kanıtıyla hareket etmek de iyi bir ayrıcalıktır. Mekanların otoparklarına konulan kameralar araçlarımızın başına gelebilecek kötülüklerin hem caydırıcısı hem de gözcüsüdür.

Isolated monitoring cameras on blue sky

İşletme sahibi gözüyle bakacak olursak; kameralar sayesinde çalışanların performansları daha somut şekilde değerlendirilebilir. Restoranda yaşanan zarar verici, hırsızlık gibi olayların önüne geçilebilir, eğer olmuşsa da faili kolayca bulunabilir.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Daha fazla göster

Seçilen Makaleler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close