Müşteri Gözlemleri

İş Kazaları

İş kazaları; işçinin işini yaparken, iş yerinde gerçekleşen ve işçiyi bedence ya da ruhça etkileyen kaza.

Kazaların da çeşitleri mevcut. İş kazası, ev kazası, trafik kazası diye bir çok alt başlıkta sıralanıp gidiyor. Her hangi bir kazaya maruz kalmamak için çok dikkatli davranılmalı. Bununla birlikte alınan önlemlerle riski en aza indirebilirsiniz.

Son zamanlarda yapılan araştırmalar iş kazalarının arttığı yönünde. Özellikle de dışarıdan bakınca en tehlikesizmiş gibi görünen hizmet sektörüne bağlı restoran ve benzeri çalışanlarında görülen iş kazaları oranı oldukça fazla. İş sağlığı ve güvenliğine yeterince önem verilmemesi ve toplumun genelinde iş güvenliği  ve bilincinin bulunmaması kazaların arkasını kesmeyen sebepler arasında. 2014 SGK verilerine göre lokanta ve seyyar yemek hizmeti faaliyetinde bulunan firmalarda 6099 kişi iş kazası atlatmıştır.  Bu kazalardan dolayı yaşanan iş gücü kaybı ise 31.702 şeklinde olmuştur. Bu bilgilere göre restoran işletmelerindeki iş güvenliği önlemlerinin alınması ve devlet tarafından kontrollerinin düzenli bir şekilde yapılması gerektiğini gözler önüne sunuyor.

İş Kazalarının Sık Rastlandığı Restoran İşletmeleri

İş kazaları yeme-içme sektöründe hangi sebeplerden oluyor bunlara da ışık tutalım. Sektörde genel olarak yoğun bir çalışma temposu hakim. Özellikle günün her saatinde fazla müşterisi olan işletme çalışanları iş kazalarına sebebiyet verebilecek yorgunluğa erişiyorlar. Bunların yanında her bölümde çalışacak eleman sayısının kısıtlı olması, müşteriyi çok bekletmemek için yapılan zaman baskısı, sipariş yetiştirmek için acele eden restoran çalışanları derken iş kazaları geliyorum diyor adeta. Çalışanların az ücretle uzun süre çalıştırılması motivasyon ve çalışmama isteğine sebep olduğu için özen seviyesi orantılı bir şekilde düşüyor. İş kazalarında çalışan kadar işverenin sunduğu ortamlarda büyük önem taşıyor. Müşteriler için refah, şık ve geniş tutulmuş ola restoranların çalışanlar için arka planda siparişleri daracık mutfaklarda sıkış tıkış hazırlamaya çalışmaları da kazalara ve aksiliklere sebebiyet verebiliyor. Olması gereken mevzuatın da öngördüğü gibi ortamların iş sağlığı ve güvenliğine uygun şekillerde hazırlanmasıdır.

Restoran ve seyyar yemek hizmeti veren işletmelerde kazalar çoğunlukla mutfakta daha sonra dış alanda ve müşterilerin bulunduğu salonlarda gerçekleşmekte. En çok aşçılar kaza atlatmakta ve sırayı komiler takip etmekte.

Geçenlerde şahit olduğum bir olaydan bahsedeyim. Yemek yemek için ofisime yakın bir restorana gittim. Menüsü ve mutfağı o kadar zengin ki muhitte çok tercih edilen bir işletme. Ev yemekleri ve diğer yemek çeşitleri ile bende sık sık ziyaret ederim burayı. Aksilik ya çalışan garsonlardan ikisi servisi yetiştirmek uğruna öyle hızlı hareket ediyorlardı ki birden büyük bir salata kasesi bütün salonun içinde yankılandı. Ve yan masada oturan çocuklu bir aile vardı. Kırılan parçalar neyse ki kimseye sıçramadı ve garsonların gömlekleri hariç kimseye bir şey olmadı. İnsanın aklına tam da hadi bir şey olsaydılar takıldı. Aslında burada sadece çalışanların değil biz sabırsız açıkmış müşterilerinde suçu var. Çalışanları zamanla yarıştırıyoruz resmen. Onlardaki bu psikolojik baskı bilinç altlarında hızlı olmayı tetikliyor. Her iki tarafın birbirine karşı sabırlı ve anlayışlı olması bu tür görünmez kazaları ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır.

kırılmış bardak fotoğrafı
kırılmış bardak fotoğrafı

 İş kazaları profesyonel anlamda azaltılacak tedbirlerle en aza indirgenebilir. Aksi takdirde bu kazalar devam eder bende bunları size anlatmaya….

Mutlu Mekan Kazasız Güzel Günler Diler…

Etiketler
Daha fazla göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.