Türk Mutfağı

Kandillerin Vazgeçilmezi Un Helvası

Un Helvası Nasıl Yapılır

Türk mutfağında sıklıkla tercih edilen tatlı türlerinden biri de  un helvası dır. Ağızda bıraktığı hoş tadıyla bilinir. İslam dünyası için önemli olan kandillerde de un helvası yapmak  neredeyse gelenekselleşmiştir. Herkese göre  farklı yapılış şekli olan un helvasının pratik tarifi nedir? Hangi malzemeler gerekli? Un helvasının püf noktaları nelerdir?

Un helvası nasıl yapılır?

Unun tereyağı ve diğer malzemelerle buluşmasıyla oluşan bu eşsiz lezzet, kandillerde de özellikle tercih ediliyor. İlk olarak un helvası için gerekli malzemeleri yazalım.

Malzemeler; 

200 gr tereyağı,

2,5 su bardağı un,

3 çorba kaşığı sıvı yağ,

2 su bardağı süt,

2 su bardağı toz şeker.

 

un ve tereyağ
süt

Yapılışı;

Öncelikle derin bir tencerenin içerisinde tereyağını eritin ve bir miktarda sıvı yağ ekleyin. Daha sonra unu ilave ederek kısık ateşte devamlı karıştırarak unun kavrulmasını sağlayın. Un kahverengi kıvama gelene kadar işlemi sürdürün.

Aynı zamanda  bir yandan da oda sıcaklığındaki sütün içerisine şekeri ekleyin ve erimesini sağlayın. İstediğiniz kıvama gelen una şerbeti ekleyin ve tahta kaşığa yapışmayacak kıvama gelince ocaktan alın. Ve bir süre un helvasını dinlenmeye bırakın. Son aşamada servis ederken zevkinize göre ister ceviz, tarçın, fındık ya da Antep fıstığı ile süsleyebilirsiniz.

Damak zevkinize göre süsleyin ve sevdiklerinizle paylaşın.

Un helvamızın damaklarda unutulmayacak bir tat bırakmasını istiyorsanız size küçük  püf noktasından da bahsedelim. Helvaya ekleyeceğiniz şerbeti vakit kaybetmeden sıcak bir şekilde una eklemelisiniz. Bu şekilde yaparsanız hane halkı veya konuklarınız daha da lezzetli bulacaktır.

 

 

 

 

Etiketler
Daha fazla göster