GenelKültürel Faaliyetler

Keşan’da ”Bocuk Gecesi” Geleneği

Bekchy

Bocuk gecesi; eski bir balkan geleneğidir. Bu yıl 13’üncüsü düzenlenen eğlence Edirne’nin Keşan ilçesinde düzenlendi. Etkinliği özel kılan şey ise kıyafetler ve makyajlardı.

beyaz çarşaflar ve enteresan makyajlarıyla bocuk gecesi

Keşan ilçesine bağlı Çamlıca Köyünde gençler beyaz çarşaflar giydi, yüzlerine farklı tonlarda makyajlar yaptı ve köy sakinlerinin pencerelerine vurarak köylüleri korkuttu. Türk Patent Enstitüsü’nce ’Çamlıca Bocuk Gecesi’ olarak tescillenen ve Türkiye, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO) Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi’ne girebilmesi için çalışmalar başlatılan etkinlikte, Antik Dönem, Ortaçağ ve bölgenin etkileşim içinde bulunduğu diğer kültürlerin izlerini taşıyan koreografiler ve gösteriler sahnelendi. Gecede, katılımcılara kış aylarına özgü kabak tatlısı da dağıtıldı. Yüzlerini boyayan, maske takan ve pelerin giyen gençler, bazı evlerin pencerelerine vurarak, vatandaşları korkuttu. Katılımcılar, ateş yakılan varillerin başında DJ performanslarıyla doyasıya eğlendi. Bu yıl ayrıca gelen konukların ihtiyaçlarına yönelik olarak Çamlıca Köyü’nde yetişen el ve ev yapımı yerel ürünlerden oluşan mini bir pazar yeri de kuruldu.
Edirne İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Hacıoğlu, ‘Çamlıca Bocuk Gecesi’nin UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi’ne girebilmesi için çalışmalar başlatıldığını belirterek, “Bocuk bin yıllık bir Türk geleneğidir. Bocuk Gecesi ve Çamlıca, artık bir destinasyon olmuş. Bakanlık envanterine de Bocuk’u da işlersek, Hıdrellez gibi, Kırkpınar gibi Ebru gibi UNESCO Kültür Mirası Listesi’nde olma yolunda emin adımlarla ilerleyecek ve buraya gelecek insanların sayısı kat ve kat artacaktır” dedi.

köylüleri korkutan gençler geceye özel kabak tatlılarını ikram ettiler.

Bocuk gecesinin nasıl ve ilk nerede başladığını daha ayrıntılı bir şekilde anlatacak olursak;

Bocuk Gecesi, Orta Çağ’dan kalma bir gelenek. Balkanlar’daki Hristiyanların ‘bojic’ adetleriyle ilişkisi yok. Tamamen Türk halk kültürünün bir parçası. Bocuk Gecesi, her evde mutlaka kabak pişirilir. Gecede kabak tatlısı, ince akıtma, kar suyunda haşlanmış mısır, armut, ayva, çekirdek, badem, kuzinede fırınlanmış yer fıtığı, ceviz gibi yiyecekler yenir. İnanışa göre, ’Bocuk’ verilen varlık, kabak pişen eve gelmez ve kötülük yapmazmış. Bu gecede kabağın yanı sıra mutlaka akıtma yapılır. Geceye, aile halkı, komşular ve akrabalar katılır. Gençler, çarşaflara bürünerek komşularını ’Bocuk geliyor’ diye korkuturlar. Gecede ’Bocuk’ diye adlandırılan bir varlığın beyazlar içinde insan görünümünde gezdiğine inanılır. Bocuk Gecesi, kışın, en sert gecenin simgesi. Bu gece suya tahta atılır ve tahta sabah suyun üzerinde donmuş olarak bulunursa, o evdeki kişilerin o yıl boyunca sağlıklı, sıhhatli, dayanıklı ve güçlü olacağına inanılır.

13’üncüsü düzenlenen geleneği ilgi yoğundu. Bir sonraki eğlenceye sizde katılın.

Belki de bir çoğumuzun böyle bir kültürel etkinlikten haberi yoktur. Kültürel miraslarımızın neler olduğunu ve bu mirasları yaşatmak ve korumak için elimizden geleni yapmak, bizim vatandaşlık borcumuzdur. Bu yıl ki bocuk gecesini kaçırdık diye üzülüyorsanız seneye tekrarı mümkün olacak. Ayrıca ülkemizin kültürel zenginlikleri o kadar fazla ki 27 Ocak’ta Rize/Ayder Yaylasında ‘‘Kardan Adam Festivali” için planlarınızı yapmaya başlayabilirsiniz.

Etiketler
Daha fazla göster

Seçilen Makaleler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close