İşletmelere İpuçları

Koku Sizi Temsil Eder

Koku deyip geçmeyin! İnsan üzerindeki etkisi kanıtlanmış bir gerçek. Parfümün icadı çok eski zamanlara dayanır. Yani insanlar yıllar yıllar önce kokunun ne kadar önemli olduğunu anlamış ve harekete geçmişler. Özellikle hakkında duyduğumuz sokak efsaneleri bizi parfüm testine itekliyordu.

Eskilerde çeşitli çiçeklerden hoş kokular elde etmek için yararlanılırdı

En güçlü hafızanın koku olması insanı zamanlı zamansız değişik anılara, mekanlara ve maceralara götürebiliyor. Sıcak bir ekmeğin kokusu sizi küçükken beklenilen ramazan pide kuyruğuna, mis gibi bir lavanta kokusu ise annenizin özenle kışın dolaplardan çıkardığı kazaklara, hırkalara götürüyor. Bir yerden geçerken ”bu koku!” diye duraksadığınız illaki olmuştur. İşte tam da o anda geçmişte ya da yakın zamanda hafızanıza kaydettiğiniz anılar tek tek burnunuzun ucuna gelir.Bu konuda yapılan araştırmalar unutulmazlığını ispatlayan türden çalışmalara imza atıyor. Göze- kulağa hitap eden uyarılar daha kolay unutuluyorken koku kaydedildiğinde unutulması çok zor oluyor. Hele de bir anı bir hatıra sakladıysanız o kokunun içine, ansızın bile olsa nerede duysanız hemen hatırlarsınız.

Çocuklukta hafızaya kazınan kokular yıllar geçse de unutulmaz olur

Bu duyunun unutulmazlığı öyle bir hal aldı ki teknoloji de bu alanda bir çok yapay koku çıkararak mekanların, evlerin ya da işletmelerin kendine has kokacağını vaat ediyor. Özellikle bu alandaki gelişmelerden haberdar olan reklamcılar insanları ikna ederken stratejilerini bu doğrultunun ekseninde şekilllendiriyorlar Ki bence de çok mantıklı bir yol. Güzel mis gibi kokan bir ortam insanların davranış şekilleri üzerinde de etkisini gösteriyor. Örneğin tok olduğunuzdan emin olduğunuz halde Migros’a giriip hiç eli boş çıktığınızı hatırlıyor musunuz. Hatırlayamazsınız çünkü Migrosun kendine has kokusu var ve size açlık hissi veriyor, bu sayede sizdeki alışveriş yapma arzunuzu tetikliyor. Gerçek bir örnekle somutlaştıracak olursak, geçenlerde başıma gelen bir olaydan yola çıkarak anlatayım. Ebebek mağazasına arkadaşımın bebeği için alabileceğim bir şeyler olup olmadığına dair bir göz atmak için girmiştim. İçeride öylesine soft bir koku vardı ki adeta hipnoz oluyordum. Derken fiyatların biraz yüksek olması orada alışveriş yapmama engel olmadı. Çünkü koku beni gerçekten etkilemişti ve kasadaki kadına bu kokuyu sordum. Ve satış sorumlusu hanımefendi bana aynı kokudan evim içinde alabileceğimi söyledi. Kendi markalarının kokusunu çıkarmışlardı ve ben seve seve almıştım. İşte koku böyle bir güce sahip. Size büyü yapıyor.

Satış pazarlama taktiklerinde koku mağazalarda fazlaca kullanılan bir yöntem haline geldi

Parfüm testi

Yemek mekanları için de geçerli mi peki. Bence kesinlikle geçerli. Bu gizem her kapıdan çıkıyor ve sizde hissel etkiler bırakıyor.  Şöyle söyleyeyim içi lavanta kokan bir restoran da müşterilerin kalma süresi ve siparişleri çoğaltmaları yadsınamaz bir gerçek.  İnsanlar daha fazla vakit geçirmeye başlıyorlar. çünkü mekandaki ferahlık  kendine çekiyor. Mekan işletmecilerinin kendine has karakteristik ve herkes tarafından beğeni alacak kokusunu bulması insanlar için işletmenizi unutulmaz yapacaktır. Hatta benzer bir seçenek  ile karşılaştıklarında ”Bu koku” diye duraksayacaklar ve hatırlamaya çalışacaklar. Belkide aynı kokudan evlerine bile götürmek isteyecekler. Bu kadar araştırma ve deneyimleme boşuna değil. Sizde geç olmadan mekanınızda ki havanın parfüm testini yapın ve işletmenizin ne tarz bir parfüme ihtiyacı olabilir diye çalışmalara başlayın.

Kendine davet eden kokular yemek mekanlarında fazlaca vakit geçirmeyle doğru orantılı
Etiketler
Daha fazla göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.