Genel

Kurban Bayramı Gözdesi; Kurbanlıklar

Hemenkanbul

Kurban bayramına sayılı günler kala kurbanlıklar pazardaki yerini çoktan aldı. Büyükbaş ve küçükbaş hayvan  yetiştiren kurban sahipleri, kurbanlıklar için uzun ve hummalı bir süreçten geçti. Kurban pazarlarında  göz dolduran hayvanlar sahiplerine teker teker kavuşurken, bayramın ilk gününden itibaren kesimhanelerde adak edilmeye başlanacak.

Peki adaklık kurban nasıl seçilir ya da seçerken nelere dikkat etmemiz gerekir bunlara bir göz atalım.

Kurbanlık olarak alınacak hayvanın resmi evraklarının bulunduğundan emin olmanız gerekli. Dini açıdan şartlara uygunluğu ve hayvanın sağlıklı olup olmadığı da diğer önemli bir detay. Son zamanlarda kurbanlık hayvanların kesimleri yapıldıktan sonra ne yazık ki gebe olduklarını öğreniyoruz. Bu çok üzücü ve ihmalkar bir durum. Hayvan sahiplerinin satış işlemleri yapılmadan önce veteriner hekimlerce ultrason testlerini yapması ve hamile olmadığından emin olunması gerekmektedir. Emin olmadan yapılan kurban kesimlerinde üzücü sonuçlarla karşılaşmamak için elimizden geldiğince titiz davranmalıyız. Kurban bayramı için seçtiğiniz kurbanın her açıdan kesim şartlarına uygunluğu  oldukça önem taşımaktadır. Çünkü İslam aleminde kurban bayramının yeri, önemi ve anlamı bambaşka bir maneviyata sahiptir.

Bununla birlikte sağlıklı ve adak etmeye uygun bir kurbanı anlayabileceğimiz bir kaç ipucunu da sizlerle paylaşmak isterim.

Vücut ağırlığını dört ayağının üzerine eşit bir şekilde dağıtabilen,

Kulağında küpesi, sağlık raporu ve pasaportunun bulunması

Tüylerinin düzgün ve parlak olması

Fiziki kusuru bulunmayan,

Burun uçları soğuk ve nemli olan kurbanları gönül rahatlığıyla kesebilirsiniz. Bunun zıttı durumlarda da bu tarz hayvanları satın almamakta fayda vardır. Daha detaylı ve emin bilgiler edinebileceğiniz bir başka yöntem ise Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının geliştirdiği mobil uygulama ile mümkün. Seçtiğiniz kurbanlığın ismi, boyu, kilosu ve cinsini mobil uygulama sayesinde öğrenebilirsiniz. ”HaySag” isimli mobil aplikasyonu  telefonunuza indirerek ya da https://hayvanbilgi.tarim.gov.tr  adresine giriş yaparak gerekli bilgiye ulaşabilirsiniz.

Şimdiden mutlu huzurlu ve keyif dolu bir kurban bayramı diliyorum…

Etiketler
Daha fazla göster

Seçilen Makaleler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close