İşletmelere İpuçları

Menünüz Kadar Mekanda Çaldığınız Müzikte Önemli

Başarılı bir mekan olabilmeniz için menünüz kadar müzik listenizde çok önemlidir. Işık, dekor ve aydınlatmanın yanında günün saatlerine uygun çalma listeniz olmalıdır. Sabah daha dingin müzikler tercih ederken, akşama doğru tempoyu biraz arttırabilirsiniz.

Bunun yanında sadece kaliteli ses sitemi varsa da yetmez. Müziği, ortamda bulunan ses dağıtıcıları, ses emicileri, koltukların kumaşı, zemin ve duvarlar bile nasıl duyulacağını etkiler, unutmayınız.

Mekan seçiminde misafirlerinizin mekanınızda kendini iyi hissetmesinde ambiyans ve müziğin etkisi çok büyüktür. Yapılan araştırmalar ile mekanda çalınan müziğin, misafirlerin yüzde 60’ının mekan seçimini etkilediğini ortaya koyuyor. Doğru müzik doğru bir şekilde kullanıldığında tüketicinin bilinç altında özel bir deneyim yaratarak mekan ile müşteri arasında duygusal bir bağ oluşmasını sağlıyor.

Mekanlarda çalınan müzik, müşterilerin mekanda kalma süresini ve harcama miktarlarını bile etkiliyor. Ayrıca müzik seçimi sayesinde mekanda eşsiz bir ambiyans oluşturmak, insanların yemeklerini daha hızlı ya da yavaş tüketmelerini sağlamak da mümkün.

 

 

Etiketler
Daha fazla göster