İşletmelere İpuçları

Mezenin sayısına dikkat!

Üç arkadaş balık yemeye salaş,doğayla iç içe bir mekana gittik.Ağaçların altında kütük masalar,çim zemin,sarı loş ışıklar ve gelen mezeler harikaydı.Yemeye doyamadık ve meze olarak gelen peynirden bir tane daha istedik,hemen geldi her şey harika..Üç parça patates geldi o da çok güzel.İnsanın yedikçe yiyesi geliyor tabi ondan da bir tabak daha istedik haşlanınca getireceğini söyledi.Biraz bekledikten sonra haşlanmış patatesimiz de geldi fakat iki parçaydı ve biz üç kişiydik. Birbirimizin gözüne baktık, ben de canımın istemediğini, gelen patatesleri ikisinin paylaşmasını istedim..

Garson bey masada üç kişi varken ekstradan istememize rağmen iki kişilik meze getirmeniz,bize kendimizi rakam olarak hissettirdi,birey olarak değil bilmenizi isterim.

Siz siz olun her gelen müşteriye özel olarak davranın.Gelen müşteri sayısına göre ikramlarda bulunun.Mekanınıza gelen her müşteri değerlidir,onları geçiştirmeyin.İlgi ve önemsenmek insanın gururunu okşar,sizi unutulmaz kılar.Ve unutmayın ince detaylar önemlidir.

Dikkatle kalın..

Daha fazla göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.