İşletmelere İpuçları

Müşteri Deneyimi Nedir?

Müşteri Deneyimi Nasıl Yönetilmeli

Müşteri deneyimi, basit bir tabirle ifade edilecek olursa müşterilerin işletmeye gelmeden önce başlayan ve hizmeti aldığı sürede devam eden ve  işletmeden ayrıldıktan bir süre daha devam eden sürece denir. Bu süreçte müşteri aldığı hizmet kalitesine ve memnuniyet derecesine göre işletmenize puan verir. İşte bu puan sizin müşteri deneyimi yönetimi konusunda ne kadar iyi olup olmadığınız konusunda ipucu verir.

Müşteri deneyiminde her nokta çok önemlidir. Bu noktalar birbirine geçmiş zincir şeklindedir. Bu zincirdeki halkaların birinde oluşacak sorun, işletmenizin düşük puan almasına sebep olabilir. Kısa bir örnekle ifade edelim; müşteri satış öncesinde işletmenizi tercih edip geldi ancak hizmet esnasında ya da hizmet sonrasında yaşanabilecek bir olumsuzluk sizi zor duruma düşürebilir.Hatta ve hatta bir daha tercih edilmemenize sebebiyet verebilir. Ağızdan ağza reklam diye bir gerçek var. Eğer bu süreci iyi yönetemezseniz, işletmenizi bir kez tercih edenler bir sonraki tercih haklarını başka firmalara kaydırabilir. Bunu yaparken yakınındakileri de arkasına alıp sizi tercih etmemeleri yönünde yaşadıkları kötü deneyimi anlatabilir. İşte bütün bu risklere karşı işletmeler bu konuda tam bir profesyonel gibi davranmalıdır.

müşteri deneyimi için çalışanlar bu konuda bilgilendirilmelidir.

Hizmet almak için profesyonel firmaları ve işletmeleri tercih etmek en doğal hakkın. Merak ettiklerin için faydabul.com u ziyaret edebilirsin!

Örneğin evinize gelen bir misafir için günlük planınızı değiştirirsiniz. Saat geç bile olsa mutfaktan ikram ve sunumlar hazırlanmaya devam eder. O akşam takımınızın maçı dahi olsa bundan feragat edersiniz. Çünkü misafirlerinizi önemser ve tüm gece ailenizle misafirperverliğinizi gösterirsiniz. İşte işletmenizde  müşterisine tıpkı  bu hassasiyetle yaklaşırsa, o zaman müşteri memnuniyeti ve müşteri sadakati oluşacak ve işletmenize karşı sempatileri artacaktır.

müşterilerinizi evinize gelen misafir hassasiyeti ile karşılayın

Müşteri Deneyimi Nasıl Yönetilir;

Müşterilerinizin işletmenize ne kadar  değer verdiği konusunda sistemli bir çalışma yapmanız gerekir. Bunun içinde hedef kitlenizi iyi tanımalı ve müşteriler ne ister iyi bilmeniz gerekir. Bütün parçaların yerine oturması için A’dan Z’ye tüm çalışanlarınızı iyi yetiştirmelisiniz. Çalışan herkesin en tepeden en alta kadar bu konunun önemi hakkında bilgi sahibi olmalı ve ciddiye almalıdır. Müşteri deneyiminin etkin bir şekilde yönetilmesi demek müşteri kaybınızı en aza indirmek, riskinizi minimize etmek demektir.

müşteri deneyimi nasıl yönetilmeli

İşletmenizde yapmanız gereken mevcut deneyim haritasını çıkarmak ve bütün deneyimlerinizi gözden geçirmek olmalı. Bunu yaparken kendi çalışanlarınızdan başlayıp, rakiplerinizin çalışanlarına kadar incelemeniz gerekir. Tercih ediliyorsanız neden, tercih edilmiyor-sanız neden diye yönetiminizi gözden geçirmeniz gerekir.

 

Etiketler
Daha fazla göster