İşletmelere İpuçları

Müşteriler Ne İster

Müşterileriniz Gerçekte Ne İster

İşletmeleri, şirketleri, kurum ve kuruluşları var eden müşterilerdir. Hedeflediğimiz başarıların kilit noktasıdır müşteriler. Daha fazla kazanmak, müşteri portföyü oluşturmak, inovasyon, ürün/hizmet kalitesini artırmak vs. hepsini hedef kitlemiz yani mevcut ve potansiyel müşterilerimiz için yaparız. Bu yüzden de hangi sektörde olursa olsun her işletmenin müşterisini tanıması gerekir.

Müşterileriniz Gerçekte Ne İster;

Müşteriler ne ister sorusunun cevabını bulabilmek için öncelikle kitlenizi iyi tanımanız gerekir. Örneğin bir restoranınız var diyelim. Her şeyden önce çalışanlarınızın kendi içindeki koordinasyonu ve uyumu çok iyi olmak zorunda. Çünkü müşterilerinizi tanımanız için işletmenizdeki çalışanların birbirleriyle uyumu ve çalışma düzenine hakim olması gerekir. Daha sonrasında müşteriler ne ister bunun üzerinde yoğunlaşabilirsiniz.

Siz restoranınıza ya da kafenize gelen müşterilere menüdeki yemeklerden satmaya çalışırsanız o zaman müşteri ile aranızda bağ kuramazsınız. Mesela müşteri menüde herhangi bir yemeği seçti diyelim, onu yönlendirmelisiniz. Damak zevkini, nelerden hoşlandığını öğrenmeye çalışmalısınız. Ki böyle yaparsanız, özelden genele doğru gidecek bilgileri de biriktirmiş olursunuz. Bu sayede menünüze başka hangi tatları koymanız gerektiği konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz. Ya da sizi tercih edenler gerçekten mutfağınız için mi geliyor yoksa güler yüzlü hizmet anlayışınız ve birbirinden nefis ikramlarınız için mi. İşte bu altın değerindeki soruların hepsine cevaplar bulabilirsiniz. İnsanların gerçekte neye ihtiyacı olduğunu bilmek rekabet gücünüzü artırır ve daha fazla kitleye ulaşmanızı sağlar.

müşterileriniz gerçekte işletmenizden ne ister

Verdiğim örnekten yola çıkarak bütün sektörler için aynı uygulamaları farklı tekniklerle hayata geçirebilirsiniz. Müşteriye ürün/hizmeti satmaktan ziyade o ürün/hizmetteki faydayı göstermelisiniz. Örneğin bir ev alma fikriniz var ama onu ararken nerelere başvuracağınızı bilemeyebilirsiniz. İşte o zamanda ihtiyaç duyduğunuz hizmeti size sunacak profesyonel bir gayrimenkul danışmanı ev alma sürecinizi hızlandırabilir. Zamanında ve doğru hamleler yaparsanız, müşterilerinizin ne istediğini kısa sürede anlarsınız.

Müşterilerinize ürün/hizmetin faydasından bahsedin

Hizmette yönelik tüm ihtiyaçlarınız için faydabul.com u ziyaret edebilirsiniz. Size, almak istediğiniz hizmetler konusunda yardımcı olacak onlarca firma seçeneği sunar. Hemen ücretsiz talep oluştur ve hizmet kalitesini deneyimle!

Potansiyel müşterilerinizi sadık müşteriniz yapın.

Müşterileriniz sizden ürün ya da hizmet satın aldığında onlara işletmenizin ruhunu-felsefesini yansıtın. Hizmet sonrasında bu felsefenin manevi etkisi ile aidiyet duygusu taşıyacak ve bir dahaki sefer yine sizi tercih edecekler. Bir konuda da dikkatli ve titiz olmalısınız. Eğer sadece müşterinin istekleri ve ihtiyaçları ne ise o doğrultuda kalırsanız, kendi işletme kültürünüzü oluşturamaya-bilirsiniz. Bu dengeyi güzel kurmanız gerekir. Müşterilerinizin ne istediğine dikkat edin ama bir yandan da müşterilerinizin neye ihtiyaç duyduğuna da odaklanın. Bu konuda kulaklarımıza küpe olacak anlamlı cümleyle yazımı tamamlamak istiyorum. ” Eğer müşterilerime ne istediklerini sorsaydım, benden, daha hızlı bir at yapmamı isterlerdi” Henry Ford.

Etiketler
Daha fazla göster