İşletmelere İpuçları

Müşterilerinizi Memnun Etmenin Kolay Yolu

Olmak ya da olmamak işte bütün mesele bu… William Shakespeare‘ e ait bu güzel sözler olmak ile olmamak arasındaki ince çizgiye dikkat çekiyor. Sizde hangi alanda faaliyet gösteriyorsanız, her şey sizin elinizde. Kaliteli bir mekan işletmecisi olmaya kararlı iseniz ya da zaten öyleyseniz o zaman doğru yoldasınız demektir. Ama tercihinizi olmamaktan yana kullanıyorsanız o zaman elinizdeki kepçeyi  yere bırakın ve sektörden yavaşça çekilin. Böylesi daha mantıklı olacaktır.

Yoluna aylık cirolarını arttırarak devam edeceklerin işini kolaylaştıracak bir kaç  pratik bilgi paylaşacağım. Bir kere küçük ya da büyük çaplı olun hiç fark etmez güler yüz daima sizi bir adım önde tutacaktır. Suratsız işletmeler kaybetmeye mahkumdur. Sokak arasında küçük bir kafe de olabilirsiniz, restorant zincirlerinizin olduğu kurumsal bir işletme de olabilirsiniz, dediğim gibi güldükçe ve mütevazı bir hizmet anlayışına sahip oldukça kazanacaksınız. Hijyen önceliğini zaten biliyorsunuz ama hatırlatmakta fayda var elbette. Üstün körü yapılmış temizlikten uzak durun. Çekirge bir sıçrar iki sıçrar sonra ne olacak aman diyim. İnsanlar sizi tercih ettiklerinden dolayı mutlu olsun. İşte bu hazzı yakalatmak çok önemli bir ayrıntı sevgili okurlar. Keşke dedirtecek hizmet anlayışını kimse benimsemez ama siz gözünüzü dört açın. Birden müşterilerinizin ayağı kesilince mekanınızdan sonra kara kara düşünürsünüz.

Eğer çok küçük bir alanda hizmet vermiyorsanız mutlaka çocuklu ailelerin de rahatlıkla vakit geçirebileceği ortamlar yaratmaya çalışın. Anne babalar yemek yerken yavrularının oynayabileceği güvenli bir oyun alanı oluşturun. Kendimce önemli saydığım bir ayrıntı daha var, elbette ikramlar. Çay, kahve, meyve ya da tatlı ikramı olan bir işletme benim öncelikli tercih edeceğim yerdir. O kadar yiyip içmelere rağmen servisin sonunda ‘çay-kahve ikram edelim efendim’ diyemiyorsa benim gözümde paracı ve müşteri ruhundan anlamayan, müşterisi ile bağ kuramayan bir işletme olarak yer edinecektir.

Etiketler
Daha fazla göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.