Müşteri Gözlemleri

Ortam müzikleri restoran seçiminde bir etken midir?

Müzik; doğanın çıkardığı sesleri de düşünürsek, insanlık tarihinden bile milyonlarca yıl önce doğmuş, ve şuan da da gizemini korumakta olan bir sesler bütünüdür… “Mustafa Sandal Onun arabası var” şarkısı çaldığında gözümün önüne eski mahalle bakkalımız, açıkta satılan limon kolonyası kokusu ve tezgahın önünde ki ülker çikolatalı gofret geliyor. Acılı bir siren sesi duyduğumda ise gözümün önünde mavi ve kırmızı flaşör renkleri perdeleniyor ve anlık panik yaşatıyor. Aynı müziği aynı sesleri milyonlarca farklı insana dinlettiğimizde hepsinin yorumu farklı olacaktır. Müziğin gizemli olmasının sebebi de tam da bu yüzdendir.

  • Müzik dinlerken, beyne giden kan ve oksijen miktarında artış olduğu için, uyarıcı ve harekete geçirici etkisi var.
  • Kalp atışlarını ve metabolizmayı doğrudan etkiler. İdmanlarda tempolu ve ağır müziğin etkileri farklı sonuçlar doğurmuştur.
  • Müzik ilham verir, duyguları harekete geçirir ve yaratıcılığı artırır.
  • Müzik matematikseldir, karmaşık fikirlerin kolay çözülmesini sağlar.
  • Etkili öğrenmenin temel unsuru olan beynin, sağ ve sol yarım kürelerinin denge içinde çalışmasını sağlar.
  • Belirli müzik türleri, huzur veren endorfin hormonunun salgılanmasını ve sakinliği arttırır.
  • Kas gerilimini azaltır, beden hareketlerini ve koordinasyonu geliştirir.
  • Beynin, fiziksel dünyayı algılama, zihinde canlandırma ve nesneler arasındaki farklılıkları ayırt edebilme yeteneğini geliştirir.
  • Müzik stresi azaltır, rahatlatır.

Şimdi dikkatinizi farklı bir yere çekmek istiyorum. Etrafta duyduğumuz fakat bizden bağımsız olarak çalınan müziklere göz atalım. Örneğin bir alışveriş merkezine gittiğinizde girişte çalınan müziği, mağazalarda çalınan müziği ve wclerde çalınan müziği düşünün. Hepsinin farklı olduğunu anımsayabildiniz mi? Ya da sinemalarda çalınan müzikleri düşünün. Halk arasında sinema müziği diye anılan klasik müzikler var. Hatırlamamanız mümkün değil. 🙂

Zincir restoranlarda da bu detaylar asla pas geçilmez. Eğer Türkçe müzik çalınıyorsa tüm Türkiye’de aynı müzikler çalınır. Yabancı müzikler çalınıyorsa da tüm dünya ile aynı müzikleri dinliyorsunuz demektir. Eğer restoran işletmesi sahipleri sizin orada uzun süre kalmanızı istiyor ve huzurlu bir şekilde zamanınızı nasıl harcadığınızı farketmeyin istiyorsa klasik müzik seçimi yapar. Alttan alttan güzelce çalar. Eğer restoran fast food türü hemen yiyip kalkın yeni müşteri gelsin diye düşünüyorsa, buna tam zıt olarak daha hızlı bir müzik seçimi olacaktır.

Pazarlama ucu bucağı olmayan bir sektör. Gittiğimiz mekanların dekorundan, kokusundan, içerisinin sıcaklığından ve hatta müziğinden bile etkilendiğimizi çok iyi biliyorlar ve bunun üzerine sürekli bilimsel çalışmalar yapıyorlar. Ufkunuz biraz açıldıysa, ortamlarda çalınan müzikleri daha dikkatli dinleyip ilgili tespitlerinizi lütfen paylaşınız.

 

 

Daha fazla göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.