İşletmelere İpuçlarıMüşteri Gözlemleri

Park Hizmeti, Vale ve Kaybedilen Müşteriler

Mekanınıza ailesi, arkadaşları, misafirleriyle gelen müşterileriniz araçları ile gelecektir. Yeme-içme mekanları tercih edilirken araç park sorunu yaşanmayan işletmeler tercih edilir. Doğal olarak müşterilerinizin bu isteğini park edilecek bir alan sunarak karşıladığınızı düşünebilirsiniz. Ama yanılıyorsunuz !

Sadece alan tahsis etmek yeterli değildir. Park alanında bir görevli bulundurabilmek müşterilerinizin memnuniyetini sağlayacaktır. Çünkü işletmeye aracından iner inmez hoşgeldin diyerek karşılayan güler bir yüz her zaman artı bir değer katar. Vale hizmeti sağlayabiliyorsanız işletmenizi bu hizmetiniz daha da değerli kılar.

Geçen ay ailemle beraber gittiğim bir restoranda yemek yedikten sonra çıkarken çok yoğun yağan bir yağmur başlamıştı. Araçların park alanı işletmenin önünde bulunmasına rağmen aracım en uzak alanda idi, etrafıma bakındım bir park görevlisi varmı, aracımı getirebilirmi kapı önüne diye kimse yoktu. Aracıma gidene kadar bir şemsiye uzatan olmadığı gibi giriş alanında şemsiyelik bile yoktu. Neyse ailece ıslana ıslana araca kadar koştuk. Bu seferde aracın arkasına 2 kişilik yere acemice park etmiş bir başka araçtan dolayı çıkmakta zorluk yaşadım ve bir şekilde çıktım. Tam işletmenin park alanından ayrılırken bir transporter içinde yabancı misafirleri olan bir araç geldi, içinde 7-8 kişi vardı ve yemek için bu restoranı tercih etmişlerdi, onları ağırlayacak kişi belliki tüm lezzetleri misafirlerin önüne serecek bir sofra isteyecekti, buda ciddi bir hesap anlamına geliyor; fakat araç park yeri bulmak için birkaç hamle yaptı bulamayınca işletmeden ayrıldı. Evet tabi önemli yemekler için rezervasyon yaptırılmalı ama buda park yeri konusunda bir görevli bulundurmamanın bahanesi değil. Bu işletme sahibi dışarıda kaybettiklerini görebilseydi eminim kendisi park görevlisinin yapacağı işleri yapardı.

Daha fazla göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.