Türk Mutfağı

Ramazan Ayında Nasıl Beslenmeli

Sahur ve İftarda Yediklerinize Dikkat Edin!

11 ayın sultanı Ramazan’a  yarın itibari ile başlıyoruz. Ramazan ayında yardımlaşma ve dayanışma konusunda biraz daha hassas davranırız. Ve birbirimize karşı daha sabırlı ve yapıcı oluruz. Peki ramazan ayında nasıl beslenmeli konusunda bir fikriniz var mı?

Türkiye’de Ramazan ayı boyunca ortalama bir günde 16 saat oruçlu kalacağız. Bu süre yaşlı ve kronik rahatsızlığı olanlar için uzun gelebilir. Genel anlamda ise oruç tutacak herkesin 16 saatlik oruç süresinde vücudunu bu duruma adapte edebilmesi için ramazan ayında nasıl beslenmeli noktasına dikkat etmelidir. Sahur ve iftarda yenilenler özenle seçilmelidir.

Ramazan ayında beslenmemizin yeterli ve düzenli olması gerekir. Beslenme ve diyet uzmanları ramazan ayında nasıl beslenmeli konusunda oruç tutacaklara, ramazan boyunca sahura kalkılmasını öneriyor. Sahurda mutlaka yumurta, peynir ve yoğurt tüketilmeli. Bu ürünler hem tokluk hissinizi artırır hem de gün boyu vücudunuzun protein ve enerji ihtiyacını karşılar. Aynı zamanda sindirimi kolay ve hafif yiyecekler olduğu için vücudunuz daha rahat hissedecek.

ramazan ayında nasıl beslenmeli

Ekmek tüketimi yapacaksınız direk beyaz ekmek yemek yerine, tam buğday ekmeği, çavdar, kepek ekmeklerini tercih etmelisiniz. Sahurda çok tuzlu yiyecekleri tüketmemeye özen gösterin. Tuzlu gıdalar susuzluğunuzu artırır ve gün içinde sıvı tüketimi ihtiyacı hissedebilirsiniz. Meyan kökü içeceğini hepiniz duymuşsunuzdur. Sahurda ve iftarda tüketimi gerçekleştirdiğinizde günlük sıvı ihtiyacınızı giderecek ve daha az susuzluk hissedeceksiniz. Meyan kökü içeceği hem serinletir hem de böbreklere çok yararlıdır.

ramazan ayında doğal hazırlanan içecekleri tüketin

Yaklaşık 16 saatlik açlığın sonunda iftar akşamlarında özenle hazırlanan masalar, oruç tutan herkesi çok heyecanlandırır. Ancak iftar sofralarında da dengeyi sağlamakta fayda var. Vücudumuz Ramazan Ay’ının ilk günlerinde oruçluluk haline alışmaya çalışır. Bu süreçte zorluklar yaşamamak için yediklerinizin ölçüsüne dikkat etmelisiniz. Hazırlanan iftar sofrasında her şeyden az az ve yavaş yavaş tüketmelisiniz. İftarda hızlı ve çok yerseniz, sonrasında hazımsızlık yaşarsınız. Gün içerisindeki sıvı kaybını dengeleyebilmek için sahurda ve iftarda gazlı ve asitli içecekler dışında evde hazırlanan doğal içecekleri tüketebilirsiniz.

ramazan ayında nasıl beslenmeli konusunda seçici davranmalısınız.

Hayırlı Ramazanlar…

 

Etiketler
Daha fazla göster