İşletmelere İpuçları

Restoran Açmak İsteyenler İçin Püf Noktalar

Mekan Seçiminde Uzman Desteği Alın

Damak zevkine düşkün olmak, iyi yemek pişirmek ve yemekten anlamak restoran açmak için yeterli midir sizce. Elbette yeterli olmayacaktır. Bu özeliklerin bulunması size ekstra avantaj sağlar orası ayrı.

Her 4 kişiden 2’sinin hayali şirin bir kafe ya da restoran açmak olan yurdum insanı, daha senesini doldurmadan kepenk kapatan işletmelerin olduğunu bilse hayallerinde ısrarcı davranır mı sizce. Bence bütün olumsuzluklara rağmen hayallerinde ısrarcı olan kazanacaktır. Önce mekanı açacak sonra da geliştirdiği satış-pazarlama teknikleriyle de mekanına müşteri çekmeyi başaracaktır.

Restoran açmak isteyenler mekan seçiminde uzman desteği almalı. Bu çok önemli bir nokta. Mekanınızı seçerken muhakkak mimari destek almalısınız. Bu sayede tercih edilme konusunda  riskiniz azalır. İş sadece mimar , iç dekorasyon ve mobilya seçimiyle bitmiyor. İnsanlar sizi neden tercih etmeli. Bir sonraki sokakta çayı taptaze olan bir kafe varsa ya da lezzetli yemekler yaptığını iddia eden restoran sadece iki mağaza yan tarafınızda ise. İhtimalleri artırmak mümkün. O zaman sizde insanlara sizi neden tercih etmeleri gerektiğini duyurmalısınız. Bunun içinde mekanınıza kurumsal bir kimlik kazandırmalı ve PR çalışmaları yapmalısınız. Menüdeki her şeyin yenip-içilmeye değer tatlar olduğunu hedef kitlenize duyurmalısınız. Onlara yemekten daha fazlasını vaat edin. Arkadaşlarla toplanılmış en güzel günü lezzetli yemeklerinizle taçlandıracaklarını söyleyin mesela. Hiç unutulmayacak sohbetlerin mekanınızda daha da keyifli hale geleceğini anlatın 🙂

Seçilen mekanın mutfaktaki çalışma ortamından, garsonların müşteriyle olan ilişkisine, bulunduğunuz lokasyonda size ulaşımın kolaylığından mekanın park ve vale hizmetine, sosyal ağlardaki varlığınızdan çalışanlarınızın birbiri arasındaki uyuma kadar  her bir ayrıntı düşünülmelidir. Eğer birinci sınıf hizmet verme hedefiniz var ve pazardaki müşteri payınızı geniş tutmak istiyorsanız ince eleyip sık dokumanız gerekiyor.

 

Restoran işletmeleri hakkında merak ettiğiniz diğer ayrıntılar için; mutlumekan.com u ziyaret edebilirsiniz.

Etiketler
Daha fazla göster