İşletmelere İpuçları

Restoran İşletmesi İçin Püf Noktalar

Meslek hayatında belli bir noktaya geldikten sonra yenilik arayanlarımızın aklına muhakkak restoran ya da kafe açmak gelmiştir. Kendi işimi yaparım, işimin patronu olurumcularımızın ilk aklına gelen kolaylıkla işletebileceğini düşündüğü restoran seçeneği oluyor. Tabi bu genellemeyi her okurumuz üzerine almak istemeyebilir. Ama şöyle bir gerçek var ki bir çoğumuz şirin ortamı sıcak sohbetleri ve en az o sohbetler kadar sıcak yemeklerinin olduğu bir restoran işletmesi sahibi olmayı istedik.

Türkiye’de bu işin hakkını çok iyi veren restoran işletmeleri mevcut. Öyle ki gerek  kurumsallaşmış yapılarıyla gerekse mutfağı ve PR çalışmalarıyla isimlerinden fazlaca söz ettiriyorlar. Peki bu kadar büyük bir restoran işletmesine nasıl sahip olunur. Tahmin edersiniz ki zafere giden yollar çiçek bahçesi olmuyor. Bir kere büyük bir hayali gerçeğe dökmek için kollarınızı sıvayın ve  her şeyi göze almadan yola çıkmayın. Restoranı açıp eşinizle dostunuzla her akşam görüşebileceğiniz düşüncesinden kurtulun ilk önce. Gecesiyle gündüzüyle bu işe dört elle sarılmanız ve psikolojinizi de buna göre hazırlamanız da fayda var. İşletmenizin büyüklüğüne göre çalışanlarınız olacaktır ve bazı günler öyle yoğun olacaksınız ki kendinizi yeni gelen misafirlere servis açarken ya da mutfağa elleri kolları dolu tabak taşırken bulacaksınız. Her zaman tercih edilen olmak emek ister. Sırf hayallerinizi gerçekleştirmek için ya da bu işe yatkın olan yapınız ve bilginiz için restoran işletmesi yapmamalısınız.

Restoran işletmesini başarıya götüren püf noktalar başında mutfaktan, mekandan ve dizayndan önce sizinle çalışan personellerinizin iletişim becerileri geliyor. Çalışanlarınız müşterilerinize yaklaşımı, güler yüzü ve nazik hizmet anlayışı sizi arzulanan bir işletme yapar. Tabi ki de mutfağınız güçlü, aşçınız sağlam olmalı. Bununla birlikte satın aldığınız malzemeler taze ve kaliteli olmalıdır. Tedarikçilerinizin sizi yarı yolda bırakmayacağından emin olmanız gerekir. Bunun için tek bir tedarikçi ile değil iki ya da üç tedarikçiyle çalışmanız sizi biraz daha rahatlatacaktır. Bu sayede en kaliteli ürünleri size ulaştırmaya çalışan yol arkadaşlarınız daima yanınızda olacaktır.

İlk restoran işletmenizi açtıktan kısa bir süre sonra başka bir yerde şube açmanız elinizi zayıflatacaktır. Bu yüzden öncelikle açtığınız yeri geliştirmeye ve tercih edilen yapmaya çalışmalısınız. Bunu da halkla ilişkiler çalışmalarının size kazandıracağı kurumsal kimlik  ile sağlayabilirsiniz. İşletmenizin logosu, tarihçesi, ismi, kurumsal kimliği ve imajı hakkında profesyonel destek almanız sizi hatırı sayılır bir konuma ulaştıracaktır. Bu çalışmaların akabinde aradan geçen 4-5 yıldan sonra şubelerinizi açmaya başlayabilirsiniz. Doğru yerde doğru zamanlama sayesinde yeme-içme sektöründe istediğiniz konuma gelmeniz hiç de imkansız gibi görünmüyor.

Restoran işletmenizin dizaynı da diğer başlıklar kadar önemli. İnsanlar keyifle oturacağı, kendilerini rahat hissedeceği sıcak ve iç açıcı mekanlardan hoşlanır. Bunun içinde iç mimardan yardım almanız gerebilir.Gerek mutfak gereçlerinin olacağı arka plan dizaynı (ki bu çok önemli yemeklerin hazırlanacağı ortamın kullanışlı olması çalışanlar açısından kullanışlı olması sunumları daha rahat hazırlamalarında büyük bir rol oynuyor) gerekse misafirlerinizin vakit geçireceği alanı hedef kitleniz doğrultusunda tasarlamalısınız.

Sizin tecrübelerinize ve bakış açınıza güç katacağını düşündüğümüz restoran işletmesi için başarılı olabilecek bir kaç tüyoyu paylaştık;  tabi gerisini sizin iş profesyonelliğinize bırakıyoruz 🙂

Mutlu haftalar dilerim.

Etiketler
Daha fazla göster

1 thought on “Restoran İşletmesi İçin Püf Noktalar”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.