İşletmelere İpuçları

Restoran İşletmesi Sosyal Ağlarda Olan Kazanıyor

Günümüzde her şeyin online mecralarda yaşanıyor olması firmaları da harekete geçirmeye başladı. İnsanların sosyalleştikleri, iletişim sağladıkları, anlık fotoğraf ve video paylaştıkları bu ortamlar restoran işletmesi sahiplerini internete taşıyor. Bu anlamda bir restoranın amaçlarına uygun olabilecek sosyal ağlar mevcut. Foursquare, youtube, facebook, instagram ve daha bir sürü fenomen sosyal paylaşım ağlarında işletmeniz için hesap oluşturabilirsiniz.

Restoran sahipleri kendi markaları adına sosyal paylaşım sitelerinde firmaları için açtıkları hesaplar sayesinde daha geniş kitlelere hitap edebiliyor. Günlük paylaşımlar, restoran veya kafe de gerçekleşecek etkinlikler, eğlence veya da yenilenen menüleri duyurabiliyor ve takipçileriyle çift yönlü iletişim kurabiliyor.

”Biz kendi halinde bir restoran işletmesiyiz, bize ne gerek sosyal medya hesapları ya da web sitesi” diye düşünmeyin sakın. İşte o zaman kaybedersiniz. Teknolojiyle ve güncel gelişmelerle uyum içinde hareket ederseniz internet ortamı size kazandıracaktır. Örneğin bir kafeniz var ve bulunduğunuz bölgede sizi genellikle 17-24 yaş arası gençler ziyaret ediyor. Yaş ortalaması genç olan bir kitle ile daha uyumlu bir işletme politikası sizi tercih edilen yapacaktır. Sosyal medya hesaplarınızda yapacağınız duyurular ve gençlerin hoşuna gidecek etkinlikler(canlı müzik, kareoke vs.)haftada en az bir kere size gelmek için zaman ve fırsat yaratacaklardır. Ki bu hedef kitlenize göre değişkenlik gösterecektir. Bu değişkenliğe göre sizde hizmet yelpazenizi genişletir ve sosyal paylaşımlarınızı artırırsanız işler tam da istediğiniz gibi gidecektir.

youtube, foursquare gibi sosyal ağlar restoran işletmesini doğru hedef kitle ile buluşturmada size yardım eder.

Foursquare uygulamasından bahsedelim. Bulunduğunuz lokasyonu belirleyerek, çevrenizde hangi mekanların olduğunu görebildiğiniz bir sosyal ağdır ve mobilde çok yaygın kullanılmaktadır. Sizde yenilikçi bir işletme mantığına sahipseniz foursquare‘dan kendinize çok fazla fırsatlar yaratabilirsiniz. Bunun için dünyada ve Türkiye’de denenmiş sayısız kampanya ve reklam çalışma örneklerine buradan göz atabilirsiniz.

Ya da kendinize bir youtube kanalı açarak aşçınızın eşsiz lezzetlerini ve hünerlerini sergilediği bir video çekebilirsiniz. Bu sayede kendinizi daha net ve anlaşılır ifade edebileceğiniz bir ortam yaratmış olursunuz. Eğer dünyaca ünlü mutfakların yemeklerini de menünüzde barındırıyorsanız o zaman youtube kanalı açmak tam size göre olacaktır. Bu alanda da başarıya ulaşmış sayısız çalışmalara internette rastlayabilirsiniz. Facebook hesabı veya instagram hesabı ile işletmenizin fotoğraflarını paylaşabilirsiniz. İnsanların sizi neden tercih etmeleri gerektiğini dolup taşan mekanınızla ve eğlenceli videolarınızla ispatlayabilirsiniz.

restoran işletmesi için çekeceğiniz videolar sayesinde youtube kanalınızda daha fazla kişilere kendinizi duyurabilirsiniz.

Konuyu toparlayacak olursak sosyal ağların çevremizi hızla sarmış olmasına kayıtsız kalmadan yaşayamayız. Özellikle bir restoran işletmesi sahibiyseniz ve daha fazla kar elde edip şirketinizi yükseltmekse çabalarınızı destekleyecek yeni kanallar seçmelisiniz. Bunu profesyonel destek alarak ya da kendiniz biraz zaman ayırarak yapabilirsiniz. Basit ve uygulanabilir kolay kampanya ve içeriklerden başlayarak kendinizi geliştirdikçe daha farklı planlar çizebilirsiniz.

İlgiyi üzerinizde tutmak için insanları ayrıcalıklı hizmetlerinizden haberdar etmeniz ve internette varlığınızı oluşturmanız gerekmektedir.

Etiketler
Daha fazla göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.