İşletmelere İpuçları

Restoran Menüleri İle Müşterilerin Algısını Yönetmek

Hepimizin de bildiği üzere, bir restorana gittiğimizde menüleri bir kitap gibi, baştan sona okumayız.

Göz gezdirir ve istediğimiz ürüne karar veriririz.

Peki ya sahiden istediğimiz yemeğe biz mi karar veriyoruz ?

Cevap kısmen hayır !

Nedeni de bilimsel araştırmalara göre müşterinin menüde ilk baktığı yer sayfanın sağ üst köşesidir. Bu nedenle ustaca hazırlanmış bir restoran menüsünde, satılmak istenen ürünü dikkat çekici bir görselle sunduğunuzda, müşterilerin genellikle o menüyü seçtiğini görürsünüz.

Diğer bir kural da en baş veya en son kuralıdır. Yani satmak istediğiniz ürünü listenin en başına veya en sonuna eklemeniz, o üründen daha fazla satmanıza fayda sağlayacaktır.

Çünkü menüye bakan müşteri listelerin en çok ya üst kısmına ya da en son kısmına dikkat ediyor.

Bir diğer kural da göz mıknatısı tekniğidir.

Göz mıknatısı tekniği; menüde uygulanan geometrik şekillerdir. Bu şekiller görünüşte çok masum görünebilir. Fakat esas amaç ürün pazarlamasıdır.

Sadece geometrik şekiller değil menü yazılarında uygulanan harf puntoları da bu tekniğin içine girer.

Fiyatların yazım sitilleri de algı yönetimi doğrultusunda hazırlanır.

Menüde fiyatları sıralı bir şekilde yazarsanız eğer müşteri direkt olarak en ucuz yemeği arayacaktır. Bunun yerine satılmak istenen ürünün fiyatını göz önünde olacak bir yerde, küçük puntolar ile yazmak etkili bir yöntemdir. Genelde de lüks restoranların menülerinde fiyatlar sıralı bir şekilde değil de serpiştirilerek yazılır.

Fiyatlandırma yaparken de dikkat edilmesi gereken bir konu da bir menüye 120 tl yazmak yerine 117 tl  yazmak daha hoş görünecek, beynin pahalı algısnı değiştirecektir.

Daha fazla göster