İşletmelere İpuçları

Şefim Bakar mısın?

Şefim Bakar mısın?

 

mutlu mekan

Yeni açılmış,iddialı,güzel bir restorana gidersin. Bir hevesle menüyü eline alırsın ve yemeklere hayran kalırsın.

Artık sipariş vereceksin, karar da vermişsin fakat bir tane garson bile dönüp bakmaz..Bekler, beklersin. Güç bela bir garson sesinizi duymuştur.Sipariş almak için gelir, menüde onu istersin ne yazık ki henüz onu yapmaya başlamadık, bunu istersin o da aynı.Neyse garson size iddialı oldukları menüyü tavsiye eder. Ondan sipariş verirsiniz,sıra gelir beklemeye. Yoğunluktan bekletir de bekletir. Tabi siz beklerken sizden sonra gelen masaya çoktan yemek gitmiştir bile. Derken siparişiniz gelir e tadı da fena olmamıştır. Yanında bir de içecek isteyeceksin ama garsona sesinizi duyuramazsınız. Vazgeçip yemeğini yersin.

Yeni açılan büyük yerlerde bu gibi sıkıntılarla sıklıkla karşılaşılmaktadır. Müşteri memnuniyetini en baştan sağlamanız demek, reklamlara vereceğiniz ilanlardan daha etkili olmak demektir. Fazladan çalışanınızın olması kritik durumlar için birebirdir.

Yeni açılan ya da açılacak olan mekanlara tavsiyemiz tahmin edemeyeceğiniz kalabalık müşteriniz gelebilme ihtimaline karşı mutlaka garson sayısını arttırmak olmalıdır. Unutmayın ki ilk izlenim her zaman önemlidir. Ve insanlar ilgi gördüğü,memnun kaldığı yerlere bir daha gitme eğilimi sergilerler.

Etiketler
Daha fazla göster