GenelKültürel Faaliyetler

Sömestr Tatilinde”Kardan Adam Festivali”

Bekchy

Sömestr tatilini öğrenciler dört gözle bekliyor ve  karnelerin alınmasına bir gün kaldı. Karneler pekiyi ve iyilerle dolup taşarken çocuklarınızın güzel bir tatil planı ile yeni eğitim dönemine bomba gibi hazırlanması lazım. Zaten evinizin neşeleri bu durumu sizinle daha sene başında konuştuklarından eminiz. Nasıl eminiz  🙂 Çünkü bizde aynı telaşlardan ve tatil heyecanlarından geçtik. Hoş hala öyle. Tatil, eğlence, yemek ve daha fazla hatıra fikri herkesi heyecanlandırıyor. Eğer tatilde Türkiye’de olmayı planlıyorsanız ülkemizde görülmeye değer turistik sayısız yerler var. Bunların birinden başlayabilirsiniz. Kültürel etkinliklere katılabilir, yöresel tatları ve kıyafetleri yakından görebilirsiniz.

Hem aileleri hem de çocukları heyecanladıracak bir etkinlikten bahsetmeliyim. Rize-Ayder yaylasında 11.si düzenlenecek olan Kardan Adam Festivali’nden haberiniz var mıydı? Haberi olanlar şimdiden 2-3 günlük planını yaptı bile. Olmayanlar da sakin geç kalmadınız 🙂 Bu yıl 27-28 Ocak tarihleri arasında yapılacak olan festivale ilgi yoğun. Çevre illerden ve Türkiye’nin diğer şehirlerinden rezervasyon telefonları geliyor. 3 günlük bir kar tatili ve bu tatili süsleyen festival tadından yenmez doğrusu.

Bembeyaz karların altında eşsiz doğa manzarası

Ayder yaylasının mis gibi temiz havasını içinize çektiğinizde iyi ki diyeceksiniz. Genç, yaşlı, çoluk çocuk her yaş grubu için kar tatili cazibesi oldukça fazla. Kardan Adam Festivali’nin de mantığı bu zaten, her yaşta insanın hep bir ağızdan eğlendiği, türküler söyleyip bembeyaz karların üzerinde horonlar teptiği, sevginin kahkahanın paylaşıldığı bir ortam sağlıyor.

Rize/Ayder Kardan Adam Festivali Horon Oyunu

Kardan Adam Festivali kadar bir başka dikkatinizi çekecek şey bölgeye özgü yemekler ve ikramlıklar. Sabahları mis gibi sıcacık soba başında hakiki köy tereyağıyla pişmiş yumurtalarınız ve ballı ekmeğiniz yanında yine bir o kadar lezzetli tavşan kanı çayınız. Öğlen turşu kavurmalar, atıştırmalıklar ve akşam köfteler, hamsiler, buğulamalar ve mıhlama, kuymaklar…

      

Gerçekten Kardan Adam Festivali kadar çekici geliyor bu tatlar da kulağa. Festival için de turizm firmaları bir çok etkinlik, konser ve yarışmalar düzenliyor. Karadeniz turu yapmayı epeydir düşünüyorsanız bu sömestr tam zamanı diyebiliriz.

Kardan Adam Festivali ip çekme yarışı

Sömestr tatilinize ailenizle unutulmaz bir hal aldırmak istiyorsanız Kardan Adam Festivali için organizasyonlara başlamalısınız. Enfes tatlar, harika köy evleri ve bembeyaz karlar altında bir sürü fotoğrafları hak ediyorsunuz.

Etiketler
Daha fazla göster

Seçilen Makaleler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close