İşletmelere İpuçları

Tat Alma Duyusu Testi

Bir çoğumuz tat alma duyusuna çok fazla güvenir. Yemeklerimizi tadımlarken gözlerimizi kısıp gurme edasıyla yorumlamaya başlarız. Peki bu yorumlar ne derece tutarlı? Gelin birlikte tat alma testinin nasıl yapıldığını inceleyelim.

 

İnternette bu sıralar herkes tarafından yapılabilecek basit bir test vidyosu paylaşılıyor. Küçük bir kağıdı standart bir delgeçle delin. Kağıdı dilinizin orta uç noktasına yerleştirip, dilinizin yuvarlığın içinde kalan kısmını mavi gıda boyası ile boyayın. Şöyle bir görüntü elde edeceksiniz:

Yuvarlağın içinde kaç adet papilla (dil üzerinde bulunan kabarcık) olduğunu dikkatlice sayın. Büyüteç kullanmanız tavsiye olunur.

15’ten az papilla varsa tat köründen hallicesiniz (her dört kişiden biri), 15-35 arasında ise normalsiniz (her iki kişiden biri), 35’ten fazla ise supertaster’sınız (her dört kişiden biri) demek oluyor.

35’ten fazla papilla varsa arkadaşlarınıza ben gurmeyim demekte serbestsiniz, bilimsel kanıt(!) da olduğuna göre artık kimse karşı çıkamayacak. 🙂

 

Bu basit testi yeterli görmüyorsanız, dilinizde ki tat alma duyusunda bozukluk olduğundan şikayetçiyseniz hastanelerde ki Tat testleri, klinikte çoğunlukla KBB (kulak burun boğaz), Nöroloji, Psikiyatri, Aile hekimlikleri ve pratisyen hekimler tarafından kullanılır. Onun dışında KBB ve Nöroloji uzmanları tarafından özel muayenehanelerde de sıklıkla kullanılmaktadır.

 

 

Bu testi kısaca anlatırsak; TAT testi çubukları 1 set içerisinde 50 adet içermektedir.

4 farklı konsantrasyonda bulunan, tatlı, ekşi, tuzlu ve acı test çubukları ile birlikte 2 adet “boş” test çubuğunu oluşturan kaplardan 50 adet bulunmaktadır.

 

 

4 farklı tat testi  için, tatlı, ekşi, tuzlu ve acı olmak üzere en yüksek konsantrasyonda 25 adet set içermektedir.

1 test  = 4 konsantrasyonda  tat testi çubuğundan oluşur.

Tat testi çubuğu, hastanın dilinin ortasına yerleştirilir. Ağız kapatılır ve dili hafif hareket ettirilerek, salivanın (tükürüğün) tat kristallerini çözmesi beklenir.

Hasta, ağzında hissttiği tadı 4 ana tat duyusundan hangisi olduğunu çoktan seçmeli cevap anahtarı üzerinden işaretler.

Test işini hallettik fakat Koku ve Tat Alma Neden Bozulur?

Tat alma sorunlarının temel sebepleri şunlardır:

  • Üst solunum yolları ve orta kulak enfeksiyonları
  • Baş ve boyun kanserleri için radyasyon terapisi
  • Böcek ilaçları gibi bazı kimyasallara maruz kalmak ve antibiyotikler ve antihistaminler gibi bazı ilaçları kullanmak
  • Kafa yaralanması
  • Kulak, burun ve boğazda yapılan bazı ameliyatlar (örneğin, azı dişi ve 20 yaş dişinin çekilmesi ve ortakulak ameliyatı)
  • Kötü ağız hijyeni ve dişle ilgili sorunlar

Toplumda ortalama %1 oranında koku ve tat alma bozukluğuna rastlanmaktadır.

Koku ve tat almayı bozan çok sayıda hastalık vardır.

Bunların başında üst solunum yolu enfeksiyonları, burun tıkanıklığı yapan hastalıklar, burun polipleri, alerjik hastalıkları, sinüzitler, ağız içi iltihaplar, diş sorunları ve kafa travmaları gelir.

Hormon hastalıkları ve dişle ilgili sorunlar da koku ve tat almamızı etkileyebilir.

Yıllar boyunca böcek ilaçları gibi kimyasal maddeler soluyanlarda da koku alma duyusu kaybolmaktadır.

Sigara dumanı, yoğun hava kirliliği bu duyuları bozabilir. Sigara bırakıldıktan sonra bu duyular yavaş yavaş geri gelmektedirler. Sigara içen kişinin tekrar eskisi gibi koku alabilmesi için sigara içtiği dönem kadar sigarayı bırakmış olması gerekir.

Sigara da aynı etkiyle koku ve tat alma duyusunu bozar. Bazı ilaçlarda koku ve tat almayı bozabilirler.

Yüz bölgesine kanser nedeniyle yapılan şua tedavilerinden sonra ve bazı nörolojik hastalıklarda da koku ve tat alma duyuları zarar görmektedir.

Daha fazla göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.