İşletmelere İpuçları

Yapay Zeka Mutfakta

90’lı yıllarda doğmuş biri olarak çocukluğumda severek izlediğim çizgi film  olan Jetgillerin yeri farklıdır. Günümüzde dahi ulaşılamamış bir çok teknolojiyi barındıran bu sevimli çizgi film serisinin ufkumuzu ta o zamanlardan iki üç katına çıkardığı aşikardır. Havadan giden arabalar, evi temizleyen akıllı robotlar, hızlıca hazırlanmak için kullanılan kıyafet giydirme mekanizmaları… Ta o zamanlarda bunların yapay zeka olduğunun ve teknolojinin bize sunduğu nimetler olduğundan bir haber çocukluğumu yaşıyordum.

Hatta ve hatta kapsüllerle beslenme fikri. Çocukken bütün bunları gördükçe yerine oturmayan taşlar vardı elbette ama bir yandan da çok eğlenceli ve hayatı kolaylaştırdığı için pratik gelirdi. Peki günümüze geldiğimizde bütün bu çizgi filmler, bilim kurgular sizce de teknoloji alanında çok fazla yol kat edildiğinin ip uçları değil midir? Tamam şimdilik kapsüllerle beslenme fikri  kulağa hoş gelmese de teknolojiyi beslenme alanında da  kullanmak için çeşitli çalışmalar yapılmakta.

 

 

Yapay zeka ve teknolojinin yapabileceklerinden bahseden çizgi film Jetgiller

Örneğin “Yapay Zeka” ile bir yemek yapmayı düşünelim. Sevdiğimiz tüm besinleri bir programa girelim ve o da bize internetten gerekli tarifleri oluştursun ya da diğer kullanıcıların tariflerinden esinlenerek bulsun. Yazılımcıların tembel olduğunu bilmeyen yoktur sanırım. Bu fikri biraz daha genişletelim ve örneklerimizi çeşitlendirelim.
Yapay zekanın bize sunduğu tarifleri yapabilen 3 boyutlu yazıcı fikri nasıl? Likit halde gıdaların bulunduğu makinemiz 3 boyutlu yazıcıya sıvı şeklinde sevdiğimiz besinleri yolluyor ve o da bize pişmiş ve hazır şekilde servis ediyor. Bu fikir  arduino, raspberry gibi hazır devrelerle uğraşan çılgın hobi sahipleri arkadaşlar için inanın hiç uzak bir proje değil! Yardımcı robot kollar, fırın şeklinde dizayn edilmiş bir 3 boyutlu yazıcı ve o fırına komut gönderebilecek yapay zekaya sahip bir program… Whatsapp’tan Facebook’tan yemek gönderebileceğimiz günler yakın mı dersiniz?
Her öğün farklı ve taze yemekler!

yapay zeka beslenme alanındaki çalışmaları devam ediyor…

Türk toplumu olarak yemeğe olan düşkünlüğümüz ve zengin mutfağımızı duymayan ülke neredeyse kalmadı diyebiliriz. Bu gelişmelerin Türkiye’de hız kazanıp denendiğini bir düşünün! Sizce de kulağa biraz uçuk gelmiyor mu. Bizim içli köftemizi bir robot hazırlayacak ya da lahmacunu en iyi yapan yapay zeka seçiciliğimizin başlayacağı o teknoloji dolu günler. Her alanda gelişme gösteren teknoloji muhakkak yemek ve hazır tüketim alanına da el atacaktır ya da çoktan attı her neyse. Ama biz köşe başındaki kuru fasulye-pilav ustası Necdet abimizden, balığın en iyi yapıldığı boğaza nazır restoranlarda ve tatlılıların kralını yapan halis muhlis Gaziantep baklavacımızdan kolay kolay kopamayız gibi görünüyor. Yapay zeka çok hoştur ama yemek konusunda damak tadına düşkün bir toplumda ne kadar ilerleme kaydedebilir bize bunu zaman gösterecek.

Türk Mutfağı ve Yemek Kültürü

 

Bon Appetit 🙂

Etiketler
Daha fazla göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.