Genel

Yemek Mekanları

Hemenkanbul

Yediğiniz içtiğiniz sizin olsun bize gezdiklerinizi anlatın klişesini hayatımızda bir kere de olsa muhakkak kullanmışızdır. Ama gel gör ki yenilen içilen de bir şehri ya da yemek mekanlarını ziyaret ettirmeye yetecek kadar geçerli bir sebep. Damak tadına düşkün olanlarımız bu duyguyu bilirler. Tatil , tur ya da iş seyahatinden dönen biriysek etrafımızdaki dostlarımız ee anlat ne vardı ne yoktu oralarda diye sorarlar. Bizde mütevazi olmak için yediğimizden içtiğimizden hiç bahsedemeyiz. Ama size tavsiyem asıl bu konularda da deneyimlerinizi paylaşmalısınız. Ancak o zaman yeni yemek mekanları keşfedebiliriz.
Bende sık sık yeni yerler vakit geçirmeye değer yeni mekanlar araştırırım. Bu öyle bir şey ki bir süre sonra gitmek istediğin mekanlarda aradığınız kriterlerin oluşmaya başladığını fark ediyorsunuz. Kaliteli vakit geçirmek her insanın ihtiyacıdır ve gittiği yerin o günkü  planına değer bir yer olmasını ister.
Size farklı yörelerden keşfedilmeyi bekleyen yemek mekanları hakkında bir kaç yerden bahsedeceğim.

Ziyaret etmeye değer yemek mekanları;
Trabzon-Gölçayır Park Restaurant
Gölçayır mahallesi eski ismi Divranostur. Bir çok medeniyeti içinde barındırmış köklü bir tarihe sahiptir. Trabzon- Ortahisar ‘a bağlı olan Gölçayır tarihte Fatih Sultan Mehmet’in Trabzon Fetti sırasında burada ikamet ettiği söylenir. Tarihi zenginliği kadar eşsiz yeşillikte doğası, bol oksijeni ve ailenizle hoş vakitler geçirip günün sonunda muhteşem fotoğraflar biriktireceğiniz Gölçayır Park Restaurant gittiğinizde size iyi ki geldik dedirtecek derecede. Açık ve kapalı oturma alanları, zengin menüsü çeşitli aktivite seçenekleri sayesinde size hatırı sayılır bir hizmet sunuyor. Ben pazar günü kahvaltı yapmaya gittim ve üzerinden neredeyse 2 yıl geçmesine rağmen hala aklımda. Güneşli bir pazar gününü en iyi nasıl değerlendirebilirsin diye sorsalar ancak buranın adresini verebilirim. Zaten görsellerde her şeyi anlatıyor.

 

Adana- Tahta Masa Restaurant
Adana-Çukurova ilçesine bağlı Adnan Menderes bulvarında göl manzaralı bir işletme. Adana’da soğuk kış aylarında içinizi ısıtacak ortamı ve yazın sizi serinletecek göl manzarısı ile fazlaca dikkat çeken bir yemek mekanı. Yöresel şehrin kendine has yemekleri ve atıştırmalıkları ile karnınızı bir güzel doyurabilirsiniz. Manzaraya doyacağınız bir konuma sahip. Fiyatları da bir o kadar hesaplı. Tok geldik akşam muhabbeti yapacağız diyenlere kışın en güzel içeceği nefis salepleri ile dostlarınızla manzara eşliğinde bol kahkahalı sohbetler sizi bekliyor. Bir Adanalı olarak Adana’da kaldığım yıllarda en çok tercih ettiğim mekanlar arasındaydı.

 

İstanbul-Ankara-İzmir-Bursa-Mersin Tavacı Recep Usta
İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Mersin’de yaşayanlar çok şanslı mı desek ne söylesek doğru olur bilmiyorum ama yemekleri, hizmeti ve güler yüzlü çalışanları ile gerçekten başarılı bir marka. Zaten artık kurumsallaşmanın verdiği özgüven ve ülkemizin mutfağındaki lezzetli tariflerin hakkını veriyorlar. Yemek öncesi sunumları yemek esnasındaki hassas davranışları ve yemekten sonra ki değişik ikramları ile kendilerine hayran bırakıyorlar adeta. Ben İstanbul Bostancıdaki Recep Ustaya gitmiştim. Kapıdan adımımı atar atmaz yüzümdeki açlık ifadeleri yerini sıcak karşılamaların eşliğinde kesin çok güzel yemekler yiyeceğim ifadesine bırakmıştı. Ki kesinlikle de öyle oldu. Yemeğin ardına Güney Doğu Anadolu’nun meşhur ”Mırra” kahvesini tattırdılar ve iş toplantısının stresini öyle güzel attım ki ekip arkadaşlarımla hayran kaldık. Birinden birine yolunuz düşerse Tavacı Recep Ustayı ziyaret etmenizi tavsiye ediyorum.

Yemek mekanları ile ilgili bizzat deneyim ettiğim restaurantları sizlerle paylaşmaya çalıştım. Bu konuda yazılacak daha bir sürü mekan, kafe ve enteresan dekorları olan işletmeler elbette var. Bir daha ki yazımda yine eşinizle, dostunuzla, akraba torun torba hep birlikte gidilebilecek yerleri paylaşacağım.

Etiketler
Daha fazla göster

Seçilen Makaleler

2 thoughts on “Yemek Mekanları”

  1. Geri bildirim: Yılbaşı Akşamı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close