İşletmelere İpuçları

Yemek Sektörü;Yediklerimiz Temiz Mi?

Türkiye’de ve dünyada hızla büyüyen ve geniş kitlelere istihdam sağlayan yemek sektörü her açıdan insanları tatmin etmeyi başarabiliyor mu? Paragrafa soru cümlesi ile başlamamın sebebi, yemek sektöründeki bu hızlı ilerlemelerin yine sektör bazında istenilen kriterleri karışılıyor olup olmadığının cevaplarını aramaktır.

Son zamanlarda gelişen ve pazarda kendine önemli bir pay kazanan hizmet sektörleri arasından, yeme-içme sektörü iş gücü hacmine de katkıda bulunuyor. Türkiye’de 2 bin 500’e yakın catering firmasının bulunduğu ve bu firmaların doğrudan 350 bin kişiye istihdam sağladığı bilgisine ulaştık. Ekonomik anlamda 5 milyar dolarlık işlem hacmine sahip olan sektörde gelişen ve  büyüyen Türkiye ile birlikte kendi alanını ilerletmeye devam ediyor.

yeme-içme sektörü

Büyük çaplı yemek firmaları kurumsal şirketlerin personel yeme-içme ihtiyaçlarını karşılıyor. Sadece catering ve büyük çaplı yemek firmaları ile de sınırlı değil bu sektör. Restoran, kafe, lokanta ve konaklama tesisleriyle de insanların ihtiyaçlarına çözüm üretiyorlar. Ülkemizin bolca sahip olduğu çeşitlilikleri de eklersek sektör arzulanan başarıyı katlayarak büyütüyor diyebiliriz.

Ülkemizin 81 ilinde  kendine has kültürel yemeklerin ve lezzetlerin de olduğu bilinciyle, yeme-içme alanında inanılmaz işlerin yapıldığını ve de yapılacağını biliyoruz. Sokak esnafından kurumsallaşmış restoran zincirlerine kadar her mekanın kendine has tadı, lezzeti ve kokusu var. Damak tadımız nerede kendini buluyorsa bizde oraları tercih ediyoruz. Bu durum da  işletmelerin piyasadaki rekabet gücünü artırıyor.

çalışanların temizlik koşullarına uygun çalışmasına ve giyinmesine özen gösterin.

Yeme-içme sektörünün son zamanlardaki hızlı ilerlemesinin sebeplerinden biri de kadın çalışan sayısının artmasına bağlanabilir. Çalışma alanındaki kadın-erkek eşitliği sayesinde evde yemek yapma oranlarında da doğal bir azalma olmuştur. Öğle paydoslarında iş yerinize yakın bütün restoranlara baktığınızda işletmenin müşteri kitlesinin oldukça yoğun olduğunu göreceksiniz. Hatta bazen çok tercih edilen mekanlarda oturmak için masa sırası bile bekliyor olabilirsiniz. Benim başıma çalıştığım bölgede fazlaca geliyor. Büyük şehirlerde seçenekler fazlalaştıkça bu tarz durumlarla karşılaşılmıyor olabilir. Ama zaman faktörü iş yerinize yakın olan mekanları seçmenize neden oluyor. Ve siz her durumda ofisinize ya da iş yerinize yakın mekanları tercih ediyorsunuz eğer büyük bir şirkette iseniz de catering firmasından geliyor yemekleriniz.

Dışarıda Yenilen Yemeklere Ne Kadar Güvenebiliriz?

Bu kadar büyüme hacmine ve geniş müşteri kitlesine sahip olan sektörü denetleyen ve düzenleyen bir güç var mı peki? Elbette mevcut. Gerek devlet kontrolünce gerekse STK lar tarafından insan sağlığını koruyan, gözetleyen ve haklarını hatırlatan birimler mevcut. Peki yeterli mi? İşte bu noktada sizlere net bilgiler veremiyorum. Sebebi ise son zamanlarda medyanın da fazlaca dile getirdiği haberler. Gerek hijyen konusunda gerekse kullanılan gıdaların durumu ile ilgili fazlaca olaylara şahit olduk. Artık insanların dışarıdan söyledikleri ya da restorana giderek yediği yemeklere güveni azaldı. Bunun olması da gayet normal. Bu kadar olayların olduğu ve medyanın kaçak et kesimleri ile kullanım ömrü dolmuş malzemelerin kullanıldığı yemekler, benim tabağımdaki acaba nasıl yapıldı diye sordurup tereddüt ettiriyor.

kaçak et kesimleri ve sağlık koşullarına uygun yetiştirilmemiş sebzelere dikkat!

Her ne kadar kendine güvenen sağlam bir firma ya da işletme olursanız olun halkın zihninde bu konulardan başka bir şey yok. Üzerinize olumsuz bir imaj yüklenmeden güvenilirliğinizi daha sağlamlaştırmak istiyorsanız, yapmanız gereken info@mutlumekan.com dan ya da mutlumekan.com ile iletişime geçebilirsiniz.

Bu konuda daha detaylı başlıklar altında yeni yazılarımız olacak. Mutlu haftalar…

Etiketler
Daha fazla göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.