İşletmelere İpuçları

Yemek Türü – Salata

Sebze ve meyvelerin aynı kapta dans ettiği eşsiz bir yemek türü salata. Yani yemek türü derken tabi diğer yöresel yemeklerimizle karıştırmayın sakın. Bu yemek herkesi ortak noktada buluşturan bir lezzete sahip. Etsiz asla yapamam diyenlerden eti ağzına koymayanlara, sadece deniz mahsulleri tüketirim diyenlerden, ben ne olsa yerim diyenlere kadar hedef kitlesine bu kadar hakim bir öğün türünden bahsediyorum.

Sezar salata, Hellim peynirli salata, Patlıcan salatası, Mısır salatası, Rus salatası derken her sebze ve meyveyi kullanarak eşsiz salatalar yapabilirsiniz. Evde kendi ellerimizle yaptığımız salataları zaten gönül rahatlığıyla tüketebiliyoruz. Marul yaprakları, maydanoz, nane, roka ve diğer yeşil bitkileri salatamızda kullanacağımız zaman sirkeli ya da tuzlu suda bir güzel bekletiriz. Özellikle dikkat ederiz ki üzerinde herhangi bir  şey kalmasın diye .

 

Peki ya dışarıda yiyeceksek… Bu konuda titiz davranıyorsanız siparişleriniz de küçük çaplı bir gerilim yaşarsınız. Ta ki salatanız servis edilene kadar. Prestijli kafe ve restoranlar bu konuda her ayrıntıyı düşünüyordur muhakkak. Ama insan istiyor ki öğle öğününü salata ile yapacaksa, servisi yapan garsonun şöyle bir içimize su serpmesi hiç de fena olmaz. Sinek küçük ama mide bulandırır diye atalarımızın bir sözü var ve de çok haklılar. Her konuda inanılmaz hijyen kurallarına uysa da salatasında istenmeyen bir şey gören müşteri kaçar. Bu gerek çevreden gerekse mahsulden kaynaklanıyor olsun. Salatalar bütün müşterilerinizin ortak noktasıdır yukarıda da bahsettiğim gibi. Müşteriler masalarında salatanın taze, temiz böyle capcanlı olsun ister. Kendinden geçmiş 3 saat önce malzemeleri doğranmış ve sınmış salata tabakları elinizde patlar bizden demesi.

Afiyetle…

 

Etiketler
Daha fazla göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.